eur:
411.31
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Marcel Ciolacu román miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje a párt 2024-2028 közötti időszakra kidolgozott kormányprogramját ismerteti Bukarestben 2024. október 29-én. A felirat jelentése: a biztos út Romániának. Az elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják Romániában.
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement

Egymásnak ellentmondó felmérések: többesélyes a romániai elnökválasztás

A különböző közvélemény-kutatások szerint akár négy-öt jelölt is bejuthat az államfőválasztás második fordulójába, a legnagyobb esélyes a hivatalban lévő miniszterelnök, Marcel Ciolacu. A héten közölt felmérések alapján Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a voksok 4-5 százalékára számíthat az első fordulóban.

Romániában november 24-én rendezik az elnökválasztás első, míg december 8-án a második fordulóját, a kettő között, december 1-én pedig parlamenti választásokat is tartanak a kelet-közép-európai országban. Az új államfő december 21-én veheti át hivatalát.

Tíz nappal az elnökválasztás első fordulója előtt az egymásnak ellentmondó felmérések szerint akár négy-öt jelöltnek is esélye lehet arra, hogy bejusson a második fordulóba. Az AtlasIntel csütörtökön ismertetett mérése szerint Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és George Simion, a több párt által szélsőségnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke egyaránt 14,2 százalékos támogatottsággal rendelkezik, így

közülük kerülhet ki a 25,4 százalékkal élen álló Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele az elnökválasztás második fordulójában.

Az AtlasIntel mérése szerint nem kizárt, hogy Nicolae Ciuca házelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is beleszólhat a versenybe, ő ugyanis 10,2 százalékon áll. A több mint 3000 alany válaszaira alapozott, 2 százalékos hibahatárral kalkuláló hotnews.ro hírportál felidézte, hogy a hét elején két másik felmérés Nicolae Ciuca–Marcel Ciolacu párharcot vetített előre a második fordulóra. A CIRA közvéleménykutató Ciolacut 29, Ciucát 19, Simiont 17, Laconit pedig 16 százalékon mérte, míg a BCS szerint Ciolacu támogatottsága 27, Ciucáé 18, Lasconié 14, Simioné 12 százalékon áll. Mindhárom felmérés 10 százalék alatti eredménnyel ötödik helyre sorolja a függetlenként induló Mircea Geoana volt NATO-főtitkárhelyettest, akit az utóbbi másfél évben az elnökválasztás egyik nagy esélyesének mutatkozott a közvélemény-kutatások szerint.

Csütörtökön egy negyedik, az Inscop által közzétett közvéleménykutatás is megjelent, amely Ciolacu–Simion párharcot vetít előre a második fordulóban. Az Inscop november 7-12 között végzett mérése szerint a PSD jelöltje a voksok 25,3, míg az AUR-é a voksok 19,1 százalékára számíthat az elnökválasztás első fordulójában. Az Inscop szerint harmadik az USR államfőjelötje 14,3 százalékkal, őt Mircea Geoana követi 13,3 százalékkal, a PNL jelöltje pedig szerintük ötödik helyen áll 9,1 százalékkal. A héten ismertetett felmérések szerint

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a voksok 4-5 százalékára számíthat az elnökválasztás első fordulójában.

Az Inscop igazgatója szerint az is növeli a bizonytalanságot a romániai elnökválasztás kimenetelét illetően, hogy a választáson biztos részvételt ígérők körében is rendkívül magas - 14 százalékos - azok aránya, akik még nem döntötték el, kire adják voksukat.

(A nyitóképen: Marcel Ciolacu román miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje a párt 2024-2028 közötti időszakra kidolgozott kormányprogramját ismerteti Bukarestben 2024. október 29-én. A felirat jelentése: a biztos út Romániának.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×