eur:
408.6
usd:
376.23
bux:
74074.58
2024. október 31. csütörtök Farkas
Kamala Harris és Donald Trump. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Csizmazia Gábor: a választás kimenetele szempontjából fontos államokban Donald Trump előnyét mérik

Egy hét van hátra az amerikai elnökválasztásig, miközben a két jelölt támogatottsága közel azonos. Donald Trump és Kamala Harris is a kampány utolsó napjaiban a billegő államokra koncentrál – mondta az Amerika-szakértő az InfoRádióban.

Egy héttel az amerikai elnökválasztás erősödni látszanak a republikánusok esélyei, a legutóbbi felmérések szerint Donald Trump csökkentette a hátrányát vetélytársához, Kamala Harrishoz képest, sőt néhány elemző már a korábbi elnök győzelmét jósolja.

"Az utóbbi két-három hétben erősödött a Trump-kampány, a volt elnök támogatottsága a csatatér államokban is erősödik. Országos szinten, az úgynevezett többségi szavazat alapján továbbra is Harris támogatottsága erősebb, de a választás kimenetele szempontjából fontos államokban Donald Trump-előnyt mérnek" – mondta Csizmazia Gábor az InfoRádióban, de hozzátette, összességében a helyzet változatlan: továbbra is mind országos szinten, mind a csatatér államok többségében a különbség a két jelölt között hibahatáron belül van.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa kiemelte, hogy mindkét jelölt a billegő államokra összpontosít a kampány hajrájában.

" A kemény mag már régen eldöntötte, hogy kire szavaz, most a bizonytalan szavazókat kell megszólítani"

– mondta az elemző, és hozzátette, hogy a jelölteknek idegen terepen is helyt kell állniuk. Kamala Harris például a számára politikai értelemben ellenséges területnek számító Fox News-nak adott interjút, de Donald Trumpnak is voltak olyan váratlan online médiamegjelenései, amelyeket a kampány hajrájára időzítettek.

Csizmazia Gábor a választás kimenetelét meghatározó társadalmi csoportok közül a nőket, az afroamerikaiakat és a spanyol ajkúakat emelte ki.

"A belvárosi fehér nők voltak, akik 2016-ban hozzájárultak Donald Trump győzelméhez, 2020-ban viszont elpártoltak tőle, és ez érződött is az eredményekben. Idén a felmérések alapján azt lehet feltételezni, hogy a női szavazók többsége Harrishez húz, de nem biztos, hogy a kertvárosi fehér nők esetében ez igaz" – fejtette ki, és hozzátette, hogy már évtizedek óta nagyobb számban szavaznak a nők, mint a férfiak.

Az afroamerikaiakkal, illetve a spanyol ajkúakkal kapcsolatban azt mondta, többségében továbbra is demokratákra szavaznak,viszont 2020-ban Donald Trump tudta növelni a szavazatok számát ezekben a csoportokban. Megemlítette még a Trump szavazóbázisát jelentő evangélikus keresztény csoportokat, amelyekről az utóbbi felmérések azt mutatták ki, hogy lényegében apátiába fordultak, és egyik jelöltet sem támogatják szívesen, és az ő távolmaradásuk megnehezítheti egyes államokban Donald Trump megválasztását.

A választásra jogosultak közül negyvenmillióan már szavaztak, és az Amerika-szakértő szerint az is kedvezhet Donald Trumpnak, hogy az exit pollok szerint a republikánusok a korábbi évekhez képest jobban aktivizálták magukat, noha a korai szavazás inkább a demokraták terepe szokott lenni, de arra is felhívta a figyelmet, hogy csalókák ezek a felmérések, mert csak a biztos szavazókról adnak képet, a bizonytalanokról nem.

Csizmazia Gábor beszélt arról is, hogy mindkét jelölt felvonultatta a celebvilág a képviselőit, de ennek a hatása korlátozott, hiszen számos közszereplőről már évek óta köztudomású, hogy melyik oldalt támogatja, az általuk megfogalmazott üzenet így nincs nagy hatással a bizonytalanokra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.31. csütörtök, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×