eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Edmundo González Urrutia, az ellenzéki összefogás, a Venezuelai Egység (Unidad Venezuela) jelöltje szavaz a venezuelai elnökválasztáson Caracasban 2024. július 28-án.
Nyitókép: MTI/AP/Matias Delacroix

Amerika szerint az ellenzéki jelölt nyerte a venezuelai választásokat

Az ellenzék szerint csalás történt, az eredmények körüli vita pedig tüntetéseket váltott ki Venezuelában.

Az Egyesült Államok Nicolás Maduro venezuelai elnök ellenfelét, Edmundo González ellenzéki jelöltet ismerte el helyi idő szerint csütörtökön a vitatott venezuelai elnökválasztás győztesének.

A washingtoni közlemény egyelőre nem köszöntette Gonzalezt az ország új vezetőjeként, de gratulált Gonzáleznek "sikeres választási kampányához".

"Az elsöprő erejű bizonyítékok alapján az Egyesült Államok, és ami a legfontosabb, a venezuelai nép számára egyértelmű, hogy Edmundo González Urrutia kapta a legtöbb szavazatot a július 28-i venezuelai elnökválasztáson" - fogalmazott csütörtöki nyilatkozatában Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetője emellett felszólított az ellenzéki vezetők védelmének biztosítására, valamint "büntetőintézkedéseket" is kilátásba helyezett a venezuelai kormányzat ellen, miután Washington a vitatott választások után kedden szankciók bevezetésére figyelmeztette Caracast.

A Maduróval szemben barátságosabb, a vitatott venezuelai választásokkal kapcsolatban semleges álláspontot képviselő Luiz Inacio Lula da Silva brazil, Andres Manuel Lopez Obrador mexikói és Gustavo Petro kolumbiai elnök a nap folyamán közös nyilatkozatban szólította fel a venezuelai kormányt arra, hogy hozza nyilvánosságra a részletes szavazási eredményeket.

A venezuelai Nemzeti Választási Tanács (CNE) hétfőn a 2013 óta hatalmon lévő Madurót újabb, harmadik hatéves ciklusra nyilvánította elnöknek. A hivatalos adatok szerint 5,15 millió szavazatot (51,2 százalék), míg az ellenzéki jelölt, Edmundo González Urrutia 4,5 millió szavazatot (44,2 százalék) kapott. Az ellenzék szerint csalás történt, az eredmények körüli vita pedig tüntetéseket váltott ki Venezuelában. A hivatalos eredményeket a nemzetközi közösség egy része, köztük az Amerikai Államok Szervezete sem ismeri el.

Maduro csütörtökön bejelentette, hogy eddig több mint 1200 tüntetőt tartóztattak le, és további ezer tiltakozót keresnek a hatóságok. A Human Rights Watch szerdai jelentése szerint a választások utáni tüntetéseknek 20 halálos áldozata van.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×