eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Cavan Images/Getty Images

Reptéri sztrájkok fenyegetik az olimpiát

Elégedetlenek a párizsi repülőterek szakszervezetei, és ultimátumot fogalmaztak meg. Ha nem kapnak kedvező választ, az olimpiai alatt is beszüntetik a munkát.

Egy hónappal az olimpia kezdete előtt a Charles de Gaulle, az Orly és a Le Bourget repülőteret üzemeltető Aéroports de Paris cég szakszervezetei – CGT, CFDT, FO és UNSA – ultimátumot intéztek a menedzsmenthez, a dolgozók munkakörülményeinek javítását és plusz forrásokat követelve. Úgy ítélik meg, nagyjából ezer emberrel vannak kevesebben, mint amennyi a játékok alatt a megnövekedett légi forgalom és utasszám kiszolgálásához szükséges lenne. Az érdekképviseletek egységes és méltányos bónuszokat követelnek minden alkalmazott számára, továbbá az éjszakai és vasárnapi műszakpótlék emelését.

Az ADP vezetésének hivatalosan július 5-ig adtak időt, hogy válaszoljon a követelésekre, különben sztrájkba lépnek. A cég hivatalosan még nem reagált.

A szakszervezetek a nyomásgyakorlás részeként már most péntekre mozgósítási napot hirdettek. "Ez egy sztrájksorozat kiindulópontja lesz az olimpiai játékok alatt" figyelmeztet a CFDT. Először a repülőtér biztonságát garantáló alkalmazottakat mozgósítják.

Nem folyamatos munkabeszüntetésre készülnek a szakszervezetek, hanem

július 21-től szeptember 22-ig minden vasárnapra hirdetnének sztrájkot,

pont az olimpia és a paralimpia idejére.

A Charles de Gaulle-on és az Orlyn naponta 350 ezer utas fordul meg a nyári időszakban, és az ADP – amelyben a francia államnak 50,6 százalékos tulajdonrésze van - nem számít jelentős emelkedésre az olimpia alatt sem, ám a sportolók és delegációk fogadására különleges intézkedéseket léptetnek életbe, ehhez például bővíteni kellett az infrastruktúrát is.

A reptéri szakszervezet májusban is sztrájkoltak, de az nem okozott jelentős fennakadásokat és változásokat sem eredményezetett, más területeken, például a közszférában viszont sikerült javulást kiharcolniuk az érdekképviseleteknek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×