Az Egyesült Államok - korábbi ígéretének megfelelően - tavaly október közepéig leszállította mind a 31 darab M1 Abrams tankot. Az ukránok azonban egyelőre még nem küldik a harckocsikat a frontra. Úgy tudni, ennek az a legfőbb oka, hogy amerikai sajtóértesülések szerint ezek a páncélosok nagyon sebezhetőek, ha felülről vagy oldalról éri őket dróntámadás.
Mivel az orosz hadsereg széleskörűen használ a harckocsik ellen drónokat, az ukránok egyelőre ódzkodnak attól, hogy bevessék az amerikai tankokat. Az M1A1-es egy korai változata az Abramsnek, amelyet a drónok előtti időkben fejlesztettek ki. Az amerikai haderő már a sokkal korszerűbb, M1A2 SEP v2 illetve a még ennél is modernebb SEP v3 változatokat használja. A legfőbb eltérés a korábbi típushoz képest az, hogy az újabbaknál már megerősítették és ellenállóbbá tették a torony felső, illetve oldalsó páncélzatát.
???????‼️ American Abrams tank in Ukraine.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) January 9, 2024
Where exactly and at what distance from the front it was made is unknown.
Previously, American media wrote that these tanks are vulnerable to attacks from FPV drones from above and from the side, and therefore they are trying to keep… pic.twitter.com/JGuRbXreB5
Ugyanakkor az Ukrajnának szállított, régebbi változatú Abramsek is komoly harcértéket képviselnek. Bár nehéz az összehasonlítás a sokkal kisebb és könnyebb orosz páncélosokkal, de a műszaki paraméterek alapján legfeljebb a T-90-es újabb változatai vehetik fel vele a versenyt - legalábbis amerikai szakértők ezt állítják.
A Newsweek által megkérdezett Michael Peck azt nyilatkozta, hogy az Abrams mindegyik változatának műszerei egyértelműen jobb minőségűek, páncélzata pedig vastagabb. Ugyan a T-90M képes nagyobb távolságban lévő célok ellen páncéltörő rakétát indítani, viszont az amerikai tank ágyúja egy harckocsi párbaj esetén nagyobb tűzerőt biztosít.