eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Új grafikájú, Magyarország feliratú vezetői engedélyek sorakoznak a Pénzjegynyomdában.
Nyitókép: MTI/Pénzjegynyomda

Teljes jogosítványcsere jön az unióban – itt vannak a részletek

Egy 2013-as irányelv 2033-ig ad lehetőséget az egységes cserére a 27 tagállamban.

Változik a világ, és benne változnak a jogosítványok is. Legalábbis a 27 tagú Európai Unióban mindenképp, erről tíz évvel ezelőtt szentesítették a határozatot. Eszerint 2033-ig az unió valamennyi tagországában már új formátumú vezetői engedélyekre lesz szükség, mégpedig olyan formátumra, amely hamisításbiztos, és a hitelkártya "ruháját" ölti. A csere sokak számára a 2033-as végső határidő ellenére már a jövő év januárjától kötelező.

Ez a közelgő dátum indíthatta az NTV tekintélyes német hírcsatornát arra, hogy egyfajta "kisokost" tegyen közzé a jogosítványok cseréjéről. A valójában hat évvel korábban kidolgozott, de 2013-ban életbe lépett határozat számos feltételt, illetve határidőt tartalmaz. Ezt jelzi, hogy az Európa legnagyobb autóipari szövetségének számító, 21 millió taggal rendelkező német autótóklub, az ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) adatai nyomán jelent meg a hírtelevízió figyelemfelhívó beszámolója.

A kölni székhelyű csatorna utalt arra, hogy a formátumcsere hullámokban történik, és

az előirányzat szerint 2033-ra már nem lesz érvényben régi formátumú vezetői engedély.

A célokat említve a határozat hangsúlyozta, hogy a jogosítványokat a kor követelményeinek megfelelően kellő biztonsági elemekkel kell ellátni. A tagállamok egyetértettek abban, hogy hatóságok által könnyebben felismerhető és gyorsabb ügyintézést lehetővé tevő dokumentumokat kell kiadni, mint ahogy abban is, hogy csökkenteni kell a tagállamok közötti kiskapukat kihasználó visszaéléseket. Az irányelv leszögezte, hogy

2013. január 19. után csak új formátumú jogosítvány adható ki, a régebbieket azonban nem kell automatikusan lecserélni.

A korábbi kompromisszum szerint minden uniós állampolgár megtarthatja a vezetői engedélyét addig, amíg az érvényes.

Abban a tagországok egyetértettek, hogy a jövőben ne lehessen életre szóló jogosítványokat kiadni, de a korábban főszabályként meghatározott 10 éves érvényességi időt meghosszabbítják 15 évre.

Szabad kezet kaptak a tagországok abban is, hogy saját hatáskörben dönthessenek, szükséges-e orvosi vizsgálat a dokumentumok érvényességének meghosszabbításához.

Az NTV hangsúlyozta azt is, hogy a csere szükségessége nem mindig a születési évtől függ, hanem abban a dokumentum kiállításának időpontja is meghatározó szerepet játszik. A hírcsatorna szerint a meghatározott időpontok különbözőségét indokolta egyebek mellett, hogy a hatóságok számára a csere ne legyen túl "kaotikus".

A legsürgősebb teendői ezzel kapcsolatban azoknak a jogosítványtulajdonosoknak vannak, 1965 ás 1970 között születtek. Nekik ugyanis 2024. január 19-ig kell befejezniük a cserét.

Az idősebb tulajdonosok kivételezettebbek, a határozat kimondta ugyanis, hogy

az 1953 előtt születettek – függetlenül a jogosítvány kiállításának időpontjától és formátumától – 2033. január 19-ig "ráérnek" a cserével.

A teherautó- és autóbusz-vezetői engedélyekre más előírások vonatkoznak.

A NTV figyelmeztetése mindenekelőtt a német gépjárművezetőknek szólt. Utalt ugyanakkor arra is, hogy a 2013-ban egységesen elfogadott, a vezető engedélyek cseréjével kapcsolatos határozat több vonatkozásban valamennyi uniós tagállamot érinti.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×