Infostart.hu
eur:
354.67
usd:
312.39
bux:
139756.78
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Füst száll a magasba a mariupoli Azovsztal acélmű területén egy orosz támadás során 2022. május 4-én. Az Azovsztal az utolsó olyan terület az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárosban, amelyet az orosz erőknek még nem sikerült elfoglalniuk, oda vették be magukat a várost védő ukrán katonák, és több száz civil is ott talált menedéket.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszej Alekszandrov

Feladták az ukránok a mariupoli acélművet - orosz győzelem

Mind az ukrán, mind az orosz fél megerősítette a fegyverletétel tényét, már zajlik a katonák elvonulása az Azovsztal acélmű területéről.

Minden jel arra utal: Mariupol kulcsfontosságú "üzeme", a védelem utolsó létesítménye, az Azovsztal acélmű és több emeletes bunker elesett az orosz hadsereg heteken át tartó ostromában.

A Sky News beszámolója szerint "súlyosan sérült" harcosokat és civileket evakuáltak az acélgyár területéről, ezt az ukrajnai Azov-ezred is megerősítette, amely parancsot kapott "a város védelmének leállítására". A 60 napja ostromlott Mariupol gyárának védői most már a katonák életének védelmére kaptak utasítást az Unian hírügynökség beszámolója szerint.

Denisz Prokopenko, az Azov-ezred parancsnoka bejelentése:

A pénteki nap folyamán halott harcosokat is megpróbálnak kijuttatni az üzemből.

Az acélüzem eleste azt is jelenti, hogy Ukrajna fekete-tengeri partmenti sávjában már egybefüggő területet felügyelnek az oroszok a Krímtől Oroszország határáig, tovább pedig észak felé Donyeck és Luganszk tartományokig, vagyis Kelet-Ukrajnáig.

Mariupolt korábban támadások özöne pusztította el.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pénteken arról adott le jelentést, hogy eddig 1908-an adták meg magukat a körülzárt mariupoli Azovsztal acélműből.

"Az üzemben körülzárt nacionalisták elkezdték megadni magukat. Eddig 1908 ember tette le a fegyvert" - tette hozzá.

Bejelentette, hogy a csak Moszkva által függetlennek elismert luhanszki "népköztársaság" területének "felszabadítása" a végéhez közeledik. Azzal vádolta meg az ukrán fegyveres erőket, hogy az orosz csapatok előrenyomulását késleltetni próbálva nem engedik ki a helyi lakosokat a városokból és településekről, élő pajzsként használva őket.

"Mivel a kijevi rezsim vereséget szenvedett a terepen, igyekszik legalább rövid távú sikereket elérni bizonyos területeken, és ezeket nagy sikereknek beállítani" - hangoztatta.

A miniszter közölte, hogy a Moszkva által "különleges hadműveletnek" nevezett háború kezdete óta a két szakadár "népköztársaság" és Ukrajna más veszélyeztetett területeiről

1 millió 377 ezer embert "evakuáltak" Oroszországba.
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is látjuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, miközben Európában kis emelkedés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×