Infostart.hu
eur:
355.36
usd:
312.2
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván
Aleksandar Vucic szerb államfő, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke beszél támogatóihoz az előrehozott parlamenti választás, valamint elnökválasztás utáni eredményvárón Belgrádban 2022. április 3-án. Vucic szerezte meg a voksok körülbelül 60 százalékát pártja saját megfigyelőinek adatai szerint, így már az első fordulóban megnyerte a választást, és újabb öt évig maradhat a nyugat-balkáni ország köztársasági elnöke, míg az előrehozott parlamenti választáson az általa vezetett Szerb Haladó Párt (SNS) szerezte meg a voksok többségét, és alakíthat ismét kormányt.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Az együttműködésről tárgyalt az EU-ba törekvő Szerbia elnöke Vlagyimir Putyinnal

A politikai és gazdasági együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon szerdán Aleksandar Vucic szerb és Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte a szerbiai köztársasági elnöki hivatal.

A közlemény szerint Vlagyimir Putyin gratulált Aleksandar Vucicnak az elnökválasztáson elért eredményéhez, és következő ötéves ciklusához, valamint annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Szerbia és Oroszország megőrzi baráti kapcsolatát egymással a jövőben is.

Aleksandar Vucic kiemelte: országa célja továbbra is az európai integráció, eközben viszont mindenképpen szeretné megőrizni őszinte és hagyományos kapcsolatait Oroszországgal.

A két elnök a telefonbeszélgetés során a fennálló gazdasági helyzetet és a kétoldalú energetikai és külkereskedelmi kapcsolatokat is elemezte, és megállapította, hogy a kereskedelmi áruforgalom az utóbbi néhány hónapban tovább bővült, ami a sikeres együttműködés egyértelmű jele.

A szerb elnök orosz hivatali kollégáját tájékoztatta az olajbeszerzési nehézségekről is, ugyanakkor meggyőződésének adott hangot, hogy a Gazprom Neft, valamint Szerbia vezetése, illetve az európai uniós partnerek megtalálják a kivezető utat ebből a helyzetből. A szerbiai NIS olajipari vállalat többségi tulajdonosa a Gazprom.

A két elnök arról is beszélt, hogy az Oroszország és Szerbia között aláírt, gázellátásról szóló szerződés május 31-én lejár, ezért újabbat kellene aláírni Szerbia energiabiztonságának megőrzése érdekében. A feltételekről sürgősen tárgyalni kell - olvasható a közleményben. Az Udvarnokon található gáztározó többségi tulajdonosa is a Gazprom.

Az ukrajnai háborúról szólva Aleksandar Vucic megismételte, hogy Szerbia nem vezet be szankciókat Oroszországgal szemben, és reményének adott hangot, hogy a fegyveres konfliktus hamarosan véget ér.

Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×