eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Narendra Modi indiai miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélései közben a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő BRICS-csoport 11. csúcstalálkozójának első napján, a brazíliavárosi Itamaraty-palotában 2019. november 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Pavel Golovkin

A világ második legnépesebb országa Ukrajna mellé állt

India és Japán "sosem fogja eltűrni a status quo erőszakos megváltoztatását".

Kisida Fumio japán és Narendra Modi indiai miniszterelnök szombati találkozóján az Ukrajna elleni orosz agressziót illetően egyetértett abban, hogy sosem fogják eltűrni a status quo erőszakos megváltoztatását.

A két vezető megerősítette, hogy az ukrajnai konfliktust a nemzetközi jog alapján kell megoldani - mondta Kisida az Újdelhiben tartott találkozójuk utáni nemzetközi sajtótájékoztatón, Modi ezen az eseményen nem említette az orosz inváziót.

Japán arra törekszik, hogy az Oroszországgal hagyományosan közeli kapcsolatokat ápoló India csatlakozzon hozzá, az Egyesült Államokhoz, az Európai Unióhoz és más országokhoz Oroszország február 24-én indított Ukrajna elleni agressziójának elítélésében.

A tárgyalások után kiadott közös nyilatkozatukban "komoly aggodalmukat fejezték ki az ukrajnai konfliktus és humanitárius válság miatt" és "az erőszak azonnali befejezését" sürgették, de közvetlenül nem utaltak Oroszországra.

Míg az ukrajnai háborúban patthelyzet uralkodik, Moszkva támadásai egyre intenzívebbé válnak, a bombázások a civil lakosság kárait növelik.

Az ukrán atomerőművek elleni támadások miatt Kisida és Modi nyilatkozatában a volt szovjet köztársaságban lévő nukleáris erőművek biztonságának megerősítésére szólított fel.

A két vezető a szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térségről alkotott nézetüket is megerősítette, attól tartva, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás Kínát is határozottabbá tenné az óceáni régióban.

Gazdasági téren Kisida ismertette a tervet, mely szerint 5 ezer milliárd jent (14 ezer milliárd forint) fektetnek be Indiában öt év alatt, ami felülmúlja azt a 3500 milliárd jent, melyet Abe Sinzo korabeli japán miniszterelnök 2014-es látogatásakor ígért meg.

Kisida szombattól hétfőig két államot érintő úton van, Kambodzsába is ellátogat.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×