Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Az orosz védelmi minisztérium sajtóosztálya által közreadott kép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének békefenntartóiról Almatiban 2022. január 11-én. Meg nem erősített értesülések szerint több mint 150 ember életét vesztette, a vállalkozókat pedig több mint 200 millió dollárnyi kár érte az előző napokban, amikor heves összecsapások zajlottak tüntetők és a biztonsági erők között, mert a cseppfolyós földgáz árának emelkedése miatt kezdődött tiltakozások országos rezsimellenes tömegmegmozdulássá szélesedtek Kazahsztánban. A helyzet stabilizálódott, az államfő közölte, hogy az erőszakcslekmények megfékezésére érkező külföldi békefenntartó katonák néhány napon belül távoznak az országból.
Nyitókép: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium sajtóosztálya

Megindult az orosz csapatkivonás Kazahsztánból

Felszálltak a kazahsztáni Almatiból a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) első hazatérő orosz alegységeit és a haditechnikájukat szállító repülőgépek – közölte az orosz védelmi minisztérium.

A tárca szerint az orosz légierő négy Il-76-os gépe Ivanovo megyébe szállítja a légideszantos katonákat. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, akit csütörtökön fogadott Vlagyimir Putyin elnök, kijelentette, hogy a békefenntartók kivonását várhatóan január 19-én fejezik be.

Putyin azt mondta, hogy a békefenntartók végrehajtották feladatukat,

fontos szerepet játszottak a helyzet stabilizálásában Kazahsztánban, ezért hazatérhetnek.

Az ODKB-tagállamok – Oroszország, Fehéroroszország, Örményország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán – védelmi miniszterei a nap folyamán megvitatták a kazahsztáni békefenntartó művelet eredményeit és a fenyegetésekre történő operatív reagálás mechanizmusainak tökéletesítését. A hat ország katonai tárcavezetői közös határozatot írtak alá a tagállamok békefenntartó kontingenseinek hazatéréséről. Ezt a szervezet titkársága közölte.

A békefenntartó művelet részvevőit a kazah védelmi minisztérium kitüntette.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Pervij Kanal állami televíziónak nyilatkozva "ijesztőnek" és "szégyenteljesnek" nevezte a Nyugatnak, egyebek között az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) a kazahsztáni eseményekre – a tárcavezető szerint a pogromokra, a gyújtogatásokra, a "terroristáknak" az újságírókkal szembeni fellépésére – történt reagálását. Kifogásolta, hogy a szervezet, amely mindenki jogainak tiszteletben tartására szólított fel, nem nevezte meg egyenesen a történtek okát.

Rámutatott, hogy a kazah hatóságok vizsgálják a történtek körülményeit. Mint mondta, az ODKB békefenntartó egységeit Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök kérésére és a szervezet kollektív biztonsági tanácsának január 6-i döntése nyomán, törvényesen vezényelték ideiglenesen Kazahsztánba.

Tokajev korábban a behívott kontingens létszámát 2030 főben jelölte meg. Mint mondta, a békefenntartók 250 haditechnikai eszközzel rendelkeztek. A moszkvai védelmi tárca korábbi tájékoztatása szerint a kontingensben csaknem 1500 orosz katona szolgált.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×