Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
The doctor prepares a system for transfusion of infusion solutions on a blurred background.
Nyitókép: Natali_Mis/Getty Images

Körkép - Ilyen csapást mért az egészségügyre az omikron

Annak ellenére is komoly megterhelést jelent Európa-szerte az omikron, hogy a variáns okozta megbetegedés valamivel enyhébb, mint a korábbi törzsek kapcsán kialakuló.

Nagy-Britannia péntek óta a katonaságot is beveti, hogy segítse a rekord számú koronavírusos eset miatt hatalmas nyomás alá került kórházak működését - számol be a Reuters.

"Az omikron több kezelésre szoruló beteget jelent, alacsonyabb létszámú őket ellátó személyzet mellett" - mondta Stephen Powis professzor, a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) orvosigazgatója.

Műtéthalasztással, nyugdíjas dolgozókkal kezelik a helyzetet

A helyzet nem egyedi: az Egyesült Államokban a kórházak elhalasztják az elektív műtéteket, hogy személyzetet és ágyakat szabadítsanak fel, míg Spanyolországban az egészségügyi alapellátás olyannyira túlterhelt, hogy 2021 utolsó előtti napján Aragónia északkeleti régiójának hatóságai engedélyezték a nyugdíjas egészségügyi dolgozók és ápolók munkába való visszavételét.

"Az esetek exponenciális növekedése azt jelenti, hogy az alapellátás nem tudja megfelelően ellátni sem a kapcsolatfelvételi és oltási kampányfeladatokat, valamint a szokásos tevékenységét sem"

- áll a hatóságok közleményében.

Az egészségügy frontvonalában dolgozók, például az ápolók és a fizioterapeuták a legsúlyosabban érintettek a spanyol ápolási szakszervezet, a SATSE szerint. Andalúziában december második felében a koronavírusos megbetegedés miatt táppénzen lévő személyzet több mint 30%-át ők tették ki.

A déli régióban az év utolsó heteiben nagyjából 1000 koronavírussal fertőzött munkavállalót regisztráltak, ami súlyos problémákat generált a szolgáltatási lefedettségben a közlemények szerint.

Szabadságstopot is alkalmaznak

Hollandiában is meredeken emelkedik a kórházi személyzet, különösen az ápolók és ápolási asszisztensek körében a fertőzések aránya a De Telegraaf holland napilap nyolc nagy kórházban végzett felmérése alapján. A legsúlyosabban érintett intézményekben

minden negyedik teszt pozitív lett karácsony előtt,

ilyen például az amszterdami Egyetemi Orvosi Központ, ahol a személyzet 25 százaléka pozitív, míg egy héttel ezelőtt ez az arány csak 5 százalék volt.

A holland kórházak fontolgatják a karanténszabályok megváltoztatását, hogy a fertőzött, tünetmentes személyzet munkába állhasson, írja a De Telegraaf, mivel a december 19. óta tartó szigorú zárlat ellenére a holland napi esetszám rekordot dönt.

Olaszországban a fertőzött egészségügyi dolgozók problémáját - a múlt héten gyűjtött adatok szerint több mint 12 800 dolgozó van otthon fertőzöttként - súlyosbítja az oltatlan orvosok, ápolók és adminisztratív személyzet felfüggesztése, akik a teljes munkaerő több mint 4 százalékát teszik ki. A helyzet kezelésének érdekében szabadságolási tilalmat vezettek be és a nem sürgős műtéteket elhalasztják.

Még hetekig várni kell a tetőzésre

Nagy-Britanniában még mindig úgy látják, hogy nő a kórházba felvett koronavírusos betegek száma, miközben napi 80 ezer dolgozó hiányzik munkahelyéről. A távollétek 44 százalékának oka a koronavírus a január másodikáig tartó héten, egyre többen kénytelenek otthon maradni megbetegedésük miatt.an.

Rafael Bengoa, a bilbaói Egészségügyi és Stratégiai Intézet társalapítója és a WHO korábbi vezető tisztviselője szerint Spanyolország nem hozott elegendő intézkedést a létfontosságú szolgáltatások megerősítésére, és a nyomás még hetekig fokozódni fog. Úgy véli, a hónap végére elérhetik a platót, amit talán gyors csökkenés követ majd esetszámok terén. Bengoa nem hisz egy még veszélyesebb variáns megjelenésében,

"A pandémiák nem hatalmas fellángolással, hanem kis hullámokkal érnek véget, mert már olyan sokan megfertőződtek vagy beoltották magukat... Az omikron után már nem kell aggódnunk a kis hullámok miatt" - fogalmazott.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

A globális űrgazdaság 2024-ben elérte a 613 milliárd dollárt, és 2035-re akár 1800 milliárd dollárra nőhet, ám a szektor növekedését egyre inkább a földi infrastruktúra hiányosságai fenyegetik. Az új fejlesztésű rakéták által lehetővé tett felbocsátások számának rohamos emelkedésével párhuzamosan a jóval lassabb tempóra épített űrkikötők válhatnak az iparág szűk keresztmetszetévé. A Kennedy Űrközpont belső NASA-jelentése szerint az 1960-as évekből származó infrastruktúra nem képes lépést tartani a kereskedelmi igényekkel, a SpaceX és a Blue Origin pedig egyenként is évi 120 indítást tervez Floridából. Az űrverseny új frontvonala így már nem csupán a rakétagyártás, hanem az is, hogy az Egyesült Államok, Kína és Európa mely szereplői tudnak a jövő szupernehéz, újrahasználható rakétáihoz megfelelő földi kapacitást kiépíteni. Cikkünkben végigvesszük, milyen problémákkal küzd az Egyesült Államok az űrszektor egyik kulcsfontosságú területén, és a legnagyobb űrhatalom kihívói hol tartanak ezen a téren.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×