Harangzúgással és egyperces csenddel kezdődtek meg a New York-i Ground Zero emlékhelyen a 2001. szeptember 11-i terrortámadások 20. évfordulós megemlékezései.
Az eseményt pontosan húsz évvel az Egyesült Államok területén valaha elkövetett leghalálosabb terrortámadás kezdeti időpontja után nyitották meg.
Joe Biden amerikai elnök, Barack Obama és Bill Clinton volt elnökök, a kongresszus tagjai és más tisztségviselők csatlakoztak az áldozatok hozzátartozóinak tömegéhez a New York-i szeptember 11-i emléktéren. Az emlékmű ott áll, ahol a terroristák által eltérített repülőgépek nem sokkal egymás után becsapódtak a World Trade Center ikertornyaiba, megsemmisítve azokat. A történelem legvéresebb merényletsorozatában csaknem háromezren vesztették életüket.
Douglas D. Jones, az Egyesült Államok NATO mellé rendelt illetékes ügyvivője, miután koszorút helyezett el a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyainak a helyszínen elhelyezett maradványainál, beszédében hangsúlyozta: az emlékhely az elhunytakra való emlékezés mellett a katonai szövetség erejét és ellenállóképességét szimbolizálja.
A globális koalíció afganisztáni jelenlétével kapcsolatban Douglas D. Jones azt mondta, a szövetségesek célja az volt, hogy az ország ne lehessen többé a terroristák biztos menedéke. Az Egyesült Államok a NATO-val közösen folytatja a terrorizmus elleni küzdelmet, ahogy nem hagy fel azon törekvésével sem, hogy Afganisztán kiegyensúlyozott országgá váljon.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter az egykori repülőgépes merényletek második célpontjánál, a Pentagonban tartott szombati ünnepségen azt mondta: "Emlékezünk közös elkötelezettségükre, hogy megvédik a köztársaságunkat és hogy bátran szembe néznek az új veszélyekkel" - mondta a Biden-kormány védelmi minisztere.
Austin megjegyezte, hogy az általuk ma védelmezett állampolgárok majdnem egynegyede szeptember 11. után született", köztük sokan a néhány héttel ezelőtti afganisztáni öngyilkos robbantásban megölt 13 amerikai katona közül is. "Ahogy az évek múlnak, biztosítanunk kell, hogy minden amerikai honfitársunk tudja és megértse, mi történt itt szeptember 11-én, Manhattanben és a pennsylvaniai Shanksville-ben" - mondta.
- Joe Biden amerikai elnök és felesége, Jill szombaton Virginiába és Pennsylvaniába is elutazik, hogy a húsz évvel ezelőtti terrortámadás mindhárom helyszínén részt vegyenek a megemlékezésen. A pennsylvaniai ünnepségen George W. Bush egykori elnök is beszédet mond.
- Joe Biden nem fog beszédet mondani egyik megemlékezési helyszínen sem. Ehelyett az elnök pénteken késő este videoüzenetet tett közzé, amelyben arról beszélt, hogy számára szeptember 11. legfontosabb tanulsága az a "valódi nemzeti egység", amely megszületett a támadások után. "Az egység a legnagyobb erősségünk" - fogalmazott Biden. Az elnök kiemelte, hogy függetlenül attól, hogy mennyi idő telik el a támadások óta, a megemlékezések mindent olyan fájdalmasan visszahoznak, mintha csak pár másodperce történt volna meg a tragédia.
- Donald Trump volt elnök is jelen lesz legalább egy manhattani megemlékezésen, és a tervek szerint később meg is szólal újságírók előtt az évforduló alkalmából.
George W. Bush egykori elnök a belföldi terrorizmus fenyegetéséről beszélt a pennsylvaniai Shanksville-ben tartott beszédében. Az ő elnöksége idején elkövetett terrortámadásról, amelyre válaszul megindította az al-Kaida vezetőjét rejtegető, tálibok vezette Afganisztán elleni inváziót, Bush azt mondta, "egyre több bizonyítékot látunk arra, hogy az országunkat érő fenyegetések nemcsak a határokon túlról származhatnak, hanem az országon belül felgyülemlő erőszakból is".
Kamala Harris alelnök a 93-as járat lezuhanásánál felállított emlékműnél arról beszélt: az áldozatok egyszerre megtestesítik a hősiességet, az egységet és a bátorságot. Az alelnök szerint az amerikaiaknak emlékezniük kell szeptember 11-re, de egyszerre a jövőbe is kell tekinteniük. "A jövőbe is kell tekintenünk. Mert azt hiszem, hogy ők negyvenen is ezért küzdöttek - a jövőnkért" - fogalmazott Harris.
A hivatalos ünnepségeken kívül országszerte megemlékezéseket tartanak a tragikus események huszadik évfordulóján. A legtöbb helyen kulturális rendezvényekkel és dokumentumfilmek vetítésével tisztelegnek a 2001. szeptember 11-i terrortámadások emléke előtt.