eur:
411.64
usd:
395.9
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Trócsányi László, a Fidesz-KDNP képviselője az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Trócsányi László: Európa nagyon sokszínű, nem lehet homogenizálni

A korábbi igazságügyi miniszter szerint kudarcba fullad az Európai Unió jövőjéről tavasszal elkezdődött, egy éven át tartó konferencia, amennyiben az ideológiai kérdésekről szól majd. A Fidesz EP-képviselője az InfoRádiónak azt mondta: az oktatás, a kultúra vagy a pénzügypolitika területén meg kell tartani a nemzetállamok hatásköreit.

Trócsányi László az InfoRádiónak nyilatkozva emlékeztetett, mintegy 20 évvel ezelőtt egyszer már sor került egy vitára az Európai Unió jövőjéről. Az akkor optimista Európában a kormányzatok a csatlakozási tárgyalások lezárását követően, de még a bővítést megelőzően egy alkotmányos szerződést fogadtak el, ami végül megbukott. Most hasonló címmel tartanak konferenciát Európa jövőjéről, azonban már egészen más légkörben – tette hozzá a korábbi igazságügyi tárcavezető.

„A 20 évvel ezelőtti optimizmus helyett most sokkal inkább egy bizonytalanságot tükröz a helyzet.” Elég csak a brexitre gondolni, ami különféle „földrengésszerű” hatásokkal volt a kontinensre, vagy a korábbi gazdasági- illetve a jelenlegi migrációs válságra, netán most a pandémiára – sorolta az EP-képviselő.

A felsoroltakon túl Trócsányi László úgy véli, hogy

a 27 uniós tagállam egysége töredezőben van.

Ennek okaként említette, hogy az Európai Parlament – amelynek ő is a tagja – a válság leküzdésének kulcsát abban látja, ha európai szinten létrejön egy többletjogosítványokkal rendelkező, centralizált szervezet. Mindez magában hordozná az EP hatáskörének lényeges bővülését, és úgymond valódi parlamentté válását, törvénykezdeményezési vagy jogszabályalkotási kezdeményezésének jogosítványával. Mindemellett nagyobb politikai befolyással akar rendelkezni, tehát a centralizálás irányába menne – ismételte meg.

Az egykori tárcavezető hozzátette: Európa egységének és az integrációnak a szükségességét a magyar miniszterelnök sem cáfolja, csak „mi azt mondjuk, hogy a tagállamok akaratán múlik, hogy hogyan és miképpen dolgozzunk együtt”. Vannak területek, ahol nagyon hasznosnak ítélik az együttműködést, azonban

nem tartják szükségesnek, hogy az EU nemzeti hatáskörbe tartozó ügyekre is rátegye a kezét,

gondolva itt az oktatásra, a kultúrára vagy akár a pénzügyi-fiskális politikára.

Ezzel szemben az EP célkitűzése az, hogy egy egyre szorosabb unió mentén (ever closer Union) egyre több hatáskört vonjon magához. „És mi ezzel vagyunk szemben, azt gondolva, hogy az európai építkezésnek a szubszidiaritásra kell épülnie, és az EU-nak csak azokkal a kérdésekkel kellene foglalkoznia, ahol szemmel láthatóan jó eredményeket tud elérni” – fogalmazott Trócsányi László. Megjegyezte, hogy a közel 500 milliós Európai Unió jelenleg nagyon sokszínű, amit nem lehet homogenizálni, hiszen például egy skandináv államban egészen másképp gondolkodnak akár a pénzügyi kérdésekről, mint mondjuk egy latin országban. Nyugat-Európa történelme a kolonizációval egész más, mint például Kelet-Európáé - hangsúlyozta a politikus.

Az Európa jövőjéről szóló konferenciára visszakanyarodva Trócsányi László kiemelte: egyetért azzal, hogy bizonyos kérdésekben jövő tavaszra tisztán kell látni, amihez a viták vezethetnek el. Ilyen például szerinte az EU külső határok védelme vagy az uniós bővítés kérdése. Ám ha a viták ideológiai alapon fognak zajlani, akkor soha nem lesz egyetértés. Mint mondta, ő pragmatikusan szeret tárgyalni, megvizsgálva a konkrét kérdéseket.

„Ha ideológiát viszünk ebbe, akkor szerint kudarcra van ítélve a konferencia”

– nyomatékosította.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×