eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Szaúd Arábia új jelszava: minden eladó

55 milliárd dollárnyi bevételt vár az arab ország egy négy éves privatizációs időszaktól.

Szaúd-Arábia azzal számol, hogy a következő négy évben 55 milliárd dollár értékű privatizációs bevételre tesz szert - nyilatkozta a Financial Times című lapnak a szaúdi pénzügyminiszter.

Mohammed al-Jadaan a hétfői lapinterjúban egyebek között arról beszélt, hogy 16 ágazat mintegy 160 állami cégét tervezik magánkézbe adni. A nagyszabású privatizáció egyebek között olyan területeket érint, mint például az egészségügyi szolgáltatás, a városi tömegközlekedési hálózat, légikikötői szolgáltatások és a vízsótalanítás, de eladásra kerül egy sor televíziós átjátszótorony és állami tulajdonban lévő szálloda.

A szaúdi pénzügyminiszter azt mondta, hogy a privatizáció célja az állami bevételek növelése és a költségvetési deficit csökkentése. A költségvetés tavalyi hiánya 79 milliárd dollár volt, ami a hazai össztermék (GDP) 12 százalékának felelt meg. A pénzügyminiszter várakozása szerint a költségvetés idei hiánya a GDP 4,9 százalékára mérséklődhet, elsősorban a kőolaj világpiaci árának az emelkedésére.

A privatizációs program része a szaúdi trónörökös Vízió 2030 elnevezésű tervének, amely a kőolajtól túlságosan függő gazdaság átalakítását irányozza elő.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×