eur:
410.68
usd:
393.83
bux:
79165.18
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: facebook.com/podpredseda.vlady

Szakértő: a szlovák változással még távolabb kerülhet egymástól Pozsony és Budapest

A kormánykoalíción belüli törésvonalakban és a pártok közötti csatározásokban látja a szlovák kormányválság okait az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő. Szarka László szerint az új pozsonyi kabinet EU-párti lesz.

A szlovák államfő kedden fogadta el Igor Matovic távozását a kormányfői posztról, utódjául kinevezve az eddigi pénzügyminiszter Eduard Hegert. A két politikus tulajdonképpen helyet cserélt, a korábbi miniszterelnök lett ugyanis a pénzügyi tárca vezetője.

"A történtek talán leglátványosabb oka a vakcinabeszerzés volt, mögötte azonban a négypárti kormánykoalíció belső törésvonalai állnak" - vélekedett az InfoRádióban Szarka László történész.

Úgy vélekedett,

Igor Matovic a liberálisok ellenében tette le voksát az orosz Szputnyik V vakcina mellett,

ráadásul a beszerzésében a magyar külgazdasági és külügyminiszter is segédkezett neki.

A koalíciós partnerek közötti feszültségben közvetetten egy másik ügyben is megjelent Szijjártó Péter.

"Komáromi látogatása kapcsán kiéleződött a döntés előtt álló, kettős állampolgárságról szóló szlovák törvénymódosítás ügye."

A szakértő szerint ellentmondásos volt Igor Matovic magyarpolitikája az elmúlt egy évben.

"Egyik nap látványos gesztus Trianon századik évfordulóján, másik nap pedig heves támadás minden, autonómiagondolatot felvető magyar kisebbségivel szemben. Ez jellemezte az elmúlt egy évet,

és sokan nagyon pesszimistán állnak az elé, hogy ugyanabban a kormányban két kulcspozícióban Igor Matovic pénzügyminiszterként, liberális ellenfele, Richard Sulík pedig gazdasági miniszterként egy kabineten belül kell, hogy megoldják a válságkezelést. Valószínű, hogy a konfliktusok a kabineten belül a hatalmas, minősített kormánytöbbség ellenére is folytatódni fognak" - ecsetelte.

Szarka László elmondta még, az új kormányfő atlantista és uniópárti, így valószínűleg több kérdésben nem egyezik majd Pozsony és Budapest álláspontja. Igaz, tavaly év végén Csehország mellett Szlovákia sem támogatta az uniós lengyel-magyar vétót az újjáépítési csomaggal összefüggésben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Jelentős török gázvásárlási megállapodást köhet az MVM, rövidesen megszólal Szijjártó Péter

Jelentős török gázvásárlási megállapodást köhet az MVM, rövidesen megszólal Szijjártó Péter

A korábban kötött 300 millió köbméternél „sokkal nagyobb” volumenű gázvásárlási megállapodás megkötésén dolgozik az MVM CEEnergy a török állami BOTAS vállalattal – jelezte egy pénteki isztambuli energetikai konferencia keretében a Reuters tudósítása szerint Fritsch László vezérigazgató. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is posztolt Törökországból, amelyben élesen elítélte azt, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely felé a MVM is rendezni szokta a hosszú távú gázvásárlási szerződés számláit. A kialakult helyzetet Szijjártó több régiós ország energetikai miniszterével is áttekinti, és a részletekkel rövidesen jelentkezik majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×