eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Pexels,com

Háromszor annyi helikopterpénzt öntenek a lakosságra az USA-ban

Az amerikai képviselőház nagy többséggel, a demokraták szinte egyöntetű támogatása mellett elfogadta hétfőn a Donald Trump leköszönő elnök követelésének is eleget tevő javaslatot.

Az indítvány szerint hatszázról kétezer dollárra nő az az összeg, amelyet a gazdaságélénkítő elképzelések jegyében közvetlenül megkap minden egyes amerikai állampolgár a koronavírus-járvány okozta terhek enyhítésére.

A jogszabályt az ehhez szükséges kétharmados többséggel, 275 szavazattal fogadták el 134 ellenszavazat mellett. A helyzet annyiban szokatlan, hogy a leköszönő elnök politikai ellenlábasai, a demokraták szinte egyként mellette szavaztak, míg az ellenzők között 130-an Trump republikánus párttársai voltak. A republikánusok közül 44-en szavaztak a demokratákkal együtt igennel.

Az előzményekhez tartozik, hogy Trump vasárnap, néhány nap halogatás után mégis aláírta a kormányzati intézmények 2021-es finanszírozásáról szóló, jelentős gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó törvényt, elhárítva ezzel a kormányzat év végi részleges leállásának veszélyét. Trump a múlt kedden még azzal fenyegetőzött, hogy nem írja alá a büdzsét, és követelte a többi között, hogy a koronavírus-járvány okozta terhek enyhítésére - a gazdaságélénkítés jegyében - minden egyes állampolgárnak 2000 dollárt juttassanak a törvénycsomagban szereplő 600 dollár helyett. Trump végül úgy írta alá a büdzsét, hogy nem szerepelt benne a közvetlen juttatások növelése, de ragaszkodott ahhoz, hogy a kongresszus a költségvetés aláírása után külön fogadjon el erről jogszabályt.

A demokraták már azelőtt akarták növelni a közvetlen kifizetésék összegét, hogy Trump ezzel a kezdeményezéssel állt volna elő, ezért a képviselőház hétfői ülésén támogatták a jogszabályt, gyakorlatilag eleget téve az elnök kérésének. Elemzők szerint azonban

egyáltalán nem biztos, hogy a republikánus többségű szenátus is eleget tesz a leköszönő elnök akaratának.

Az Egyesült Államok mind a fertőzöttek, mind pedig a koronavírus okozta halálesetek számát illetően az első helyen áll a világon. A baltimore-i Johns Hopkins egyetem legfrissebb összesítése szerint a járvány kezdete óta 19,3 millión kapták el a koronavírust, és 334 ezren haltak bele a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×