eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

India beszállt az űrfegyverkezési versenybe, amit továbbra is elítél

Sikeresen tesztelte India műhold-megsemmisítő rakétáját, ezzel a negyedik országgá vált a világon, amely képes Földről kilőtt robbanófejjel megsemmisíteni egy Föld körüli pályán keringő szatellitet.

Szerdán jelentette be Narendra Modi újdelhi kormányfő: India sikeresen végrehajtotta első műholdromboló rakétakilövését. „India felírta nevét az űrhatalmak sorába. Eleddig a világon mindössze három ország volt képes elérni ezt a teljesítményt, immár India a negyedik nemzet, amelynek sikerült” - harangozta be a hírt a miniszterelnök. Hozzátette: az új technológiát nem támadó, hanem pusztán védelmi célzattal fejlesztették ki. A kormányfő leszögezte:

India továbbra is elítéli az űrfegyverkezési versenyt.

A szomszédos Kína 2007-ben vált a harmadik országgá, amely sikeresen lőtte ki egy szatellitjét: a műholdromboló rakéta rendkívül fejlett technológiát igényel. A most kilőtt indiai műhold ugyanis 300 kilométeres magasságban keringett a Föld körül. Az Erő Műveletnek keresztelt tesztkilövés mindössze három percet vett igénybe a rakéta indításától a műhold megsemmisítéséig. Sokak szerint ez egy újabb üzenet Pakisztán számára: óvatosan bánjon a tavaly kilőtt két műholdjával, mert India bármikor megsemmisítheti őket.

India ambiciózus űrprogramja egyik legjelentősebb célkitűzése az, hogy 2022-re saját fejlesztésű űrhajókon asztronautákat akar feljuttatni az űrbe.

Szakértők szerint India az elmúlt években úgynevezett fapados űrhatalommá vált, hiszen évi egy milliárd dolláros űrprogramja elenyésző vetélytársaiéhoz képest, GDP-je 0,4%-át emészti fel.

Az alacsony költségek miatt számos külföldi vállalat Indiába jár műholdjait kilőni, már 260 szatellitet juttattak a szubkontinensről Föld körüli pályára.

Patrick Shanahan, az Egyesült Államok védelmi minisztere arra figyelmeztetett: a sikeres műholdromboló rakétakilövés után az űrszemét komoly károkat okozhat a Föld légkörében, mivel könnyen nekicsapódhat más országok és vállalatok szatellitjeinek. Azt üzente az újdelhi kormányzatnak: „mindannyian egyazon űrben élünk, ne csináljunk belőle kuplerájt!” A védelmi miniszter arról nem tett említést, hogy az Egyesült Államok az 50-es évek óta számtalan alkalommal hajtott végre műholdromboló rakétacsapást, utoljára 2008-ban, amikor kilőtt egy meghibásodott amerikai kémműholdat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×