eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Feledy Botond újságíró, a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium igazgatója a Magyarország EU-csatlakozásának 10. évfordulója alkalmából rendezett, Felzárkóztunk vagy lemaradtunk? című háromnapos konferencia harmadik napján Budapesten, a Magyarság Házában 2014. április 30-án. A tanácskozást a Külügyminisztérium az Európai Bizottság magyarországi képviseletével és a Miniszterelnökséggel együttműködve rendezi.
Nyitókép: Soós Lajos (MTI)

Feledy Botond: az uniós kiberbiztonsági ügynökség létrehozása fontosabb a közös európai haderőnél

Theresa May európai körútja nem hozhat áttörést a már megkötött uniós megállapodásban – vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Feledy Botond. A már felvetett közös európai hadseregnél is nagyobb jelentőségű az uniós kiberbiztonsági ügynökség létrehozása – emelte ki a külpolitikai elemző.

Nem hozhat érdemi változást a már megkötött uniós megállapodásban Theresa May európai vezetőkkel való tanácskozása – mondta Feledy Botond. „Politikai időnyerés szempontjából ez egy logikus választás, de nem biztos, hogy tárgyalástechnikailag ez előrébb viszi őt” – fogalmazott.

A megállapodás jogi szövegét az Európai Bíróság tudja értelmezni – mondta Feledy Botond arra reagálva, hogy brüsszeli diplomáciai források megerősítették, hogy a jövőbeli EU-brit kapcsolatokról szóló politikai nyilatkozatban elképzelhetők apróbb változtatások, illetve szó lehet „tisztázó dokumentumok” elfogadásáról. A hozzáfűzött politikai deklarációk nem lesznek elegendőek a toriknak és az unionistáknak – hangsúlyozta a szakértő.

Mivel a Theresa May által vezetett kormányzó brit Konzervatív Párt elveszítette a többséget az előrehozott választáson, ezért a brit miniszterelnöknek lényegében már meg kellett volna buknia – mondta a szakértő. „Ehhez képest még mindig kitart” – fogalmazott, hozzátéve:

„ő nem fogja feladni”.

A brit kormány szándéka az, hogy a Brexit-megállapodás január 21. előtt a ház elé kerüljön. Feledy Botond szerint ennek lehet realitása. A konzervatív sorokból 48 képviselő aláírásával lehet ellene bizalmatlanságot kezdeményezni, és új vezetőt kijelölni. Legutóbb csupán 21 fő támogatta ezt. A másik lehetőség, hogy a Munkáspárt rendes bizalmatlansági indítvánnyal a teljes parlament előtt kezdeményez bizalmatlanságot, vagy megpróbálnak új választást összehívni.

A külpolitikai elmező szerint a legvalószínűbb, hogy belülről buktatják meg Theresa May-t. A miniszterelnökcsere a legvalószínűbb. Feledy Botond ezt politikailag érhetőnek, viszont Nagy-Britannia szempontjából tragikusnak nevezte.

Kiberbiztonság

Korábban is létezett egy hálózatbiztonsági ügynökség, amelynek mandátuma 2020-ban járna le. Ennek működését véglegesítené az unió és más kompetenciákkal ruházná fel – fogalmazott Feledy Botond, hozzátéve: egy egész Európára kiterjedő kiber kompetencia központ-hálózat felállítása a cél. „Az európai kibertér jelenleg egy átjáróház” – jegyezte meg. Ennek az állapotnak a megváltoztatását célozza a GDPR-szabályozás, a kritikus infrastruktúrákat védő irányelv és a most tárgyalás alatt lévő centrifikált rendszer.

A szakértő szerint az uniós kiberbiztonsági ügynökség létrehozása a közös európai haderő létrehozásánál is fontosabb ügy.

Miközben ez egy védelmi intézkedés, nincs annyi precedens, mint a több száz éves hadseregekben, így mozgosíthatóbb, illetve „ez a versenyképességünk záloga” – hangsúlyozta a szakértő.

Feledy Botond úgy fogalmazott, hogy egy olyan védőhálót igyekeznek Európa köré felhúzni, amely egyszerre nyújt gazdasági és biztonságpolitikai védelmet. Ez új munkahelyek létrehozását, innovációt és beruházásokat ösztönözhet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×