A május 4. és 8. között végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint a felnőttek 29 százaléka akarta azt, hogy véget vessenek az Iránnal és öt másik nagyhatalommal kötött megállapodásnak az iráni atomprogram korlátozásáról és a perzsa állam elleni szankciók enyhítéséről.
A megkérdezettek 42 százaléka vélte úgy, hogy az Egyesült Államoknak a szerződés részesének kell maradnia, és 28 százalék mondta azt, hogy nem tud állást foglalni a kérdésben.
Még a magukat republikánus pártinak vallók közül is csupán 44 százalék foglalt állás amellett, hogy vessenek véget az amerikai részvételnek a megállapodásban. A republikánusok 28 százaléka akar benne maradni a szerződésben, és 28 százalék mondta, hogy nem tudja, mi a teendő.
Donald Trump amerikai elnök, aki régóta bírálja a 2015-ben aláírt megállapodást, mert az szerinte nem kellően kemény Iránnal szemben, kedden jelentette be Washingtonban, hogy az Egyesült Államok kilép a szerződésből és a "legmagasabb szintű" gazdasági szankciókat fogja életbe léptetni a perzsa állam ellen.
A felmérés szerint az amerikaiak 54 százaléka "erőteljesen vagy némileg támogatja a szerződést az iráni atomprogramról, míg 27 százaléka mondta, hogy "erőteljesen vagy némileg" ellenzi azt.
Számos amerikai aggodalmának adott hangot amiatt, hogy mi fog történni, ha az Egyesült Államok kilép a szerződésből.
Mintegy kétharmaduk azt mondta, ha az Egyesült Államok kilép a megállapodásból, Irán valószínűleg bejelenti, hogy folytatni fogja az atomfegyver-fejlesztést. A megkérdezettek mintegy fele úgy gondolja, hogy fegyveres konfliktus fog kialakulni az Egyesült államok és Irán között.
A felmérést az egész Egyesült Államok területén, angol nyelven végezték, 1277 felnőtt körében, akik közül 492 volt a kormányzó Republikánus Párt tagja.