eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Ugrósdy Márton: Zavarja az oroszokat az amerikai kiszámíthatatlanság

Akár szándékos is lehet Donald Trump és adminisztrációja részéről a kiszámíthatatlanság - erről is beszélt Ugrósdy Márton, Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

Zavaró a kiszámíthatatlanság

Elég nagy zavart kelt az orosz katonai stratégák fejében a Trump-adminisztráció kiszámíthatatlansága – monda Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

„Hiszen eddig legalább kiszámítható volt, hogy az Egyesült Államok mire hogyan fog válaszolni. Azt, hogy ez most már nincs, a szíriai beavatkozás mutatta meg igazán, amikor Donald Trump döntése nyomán robotrepülőgépekkel támadtak meg egy szíriai repülőteret. Olyan dolog történt, amire korábban az Egyesült Államok nem reagált.

Trump a vörös vonalat meghúzta

abból a szempontból, hogy volt egy vegyifegyver-támadás, aminek lett következménye. Viszont ez sem illeszkedik nagyobb ívű elképzelésbe, nem követte ezt újabb amerikai beavatkozás, egyszeri alkalom volt, amivel katonai szempontból nehéz mit kezdeni, hiszen nem lehet tudni, mi lesz a következő lépés, amire az amerikaiak nem egy tiltakozó jegyzéket küldenek, hanem szétbombáznak valamit Szíriában.”

Spontán vagy direkt?

Az oroszok pedig így nem tudhatják, hogy milyen lépés fér még bele, és mi az, ami már nem. Azt egyelőre nem lehet megmondani, hogy ez a kiszámíthatatlanság spontán vagy tervezett politika része-e – tette hozzá Ugrósdy Márton.

„Vannak olyan érvek, hogy valójában ez szándékos. Amikor Donald Trump, már elnökként, bejelentette, hogy a NATO-t idejétmúltnak tartja, az összes szövetséges elkezdett többet költeni védelemre, és bejött. A második oldalon azt látni, hogy Trump kampányígéretei – megbékélés Oroszországgal, közös érdekek mentén fognak együttműködni, a terrorizmus elleni harcot fel fogják pörgetni – nem igazán valósultak meg.”

Az FBI igazgatójának leváltásától függetlenül a nyomozóiroda biztosan folytatja tovább annak vizsgálatát, hogy Oroszország miként avatkozhatott be tavaly az elnökválasztásba – mondta Ugrósdy Márton, hozzátéve, Donald Trumpnak az lenne az érdeke, hogy a téma ne legyen napirenden a sajtóban.

„Ha ezt akarta elérni, akkor

az FBI igazgatójának menesztése nem feltétlenül volt a legjobb ötlet,

hiszen megint erről szól minden az amerikai médiában. Trumpnak az lenne a legjobb, ha a sztorit lezárnák és a kormányzásra tudna koncentrálni, a demokrata párt pedig a következő választásokra építkezhetne. Amíg azonban ez napirenden van, mindkét fél nehezen tud túllépni rajta és sokkal könnyebb visszafelé mutogatni, hogy az oroszok voltak, mint valódi problémákkal foglalkozni.”

A vizsgálat hosszú időt vesz igénybe, és nem kizárt, hogy csak Trump első ciklusának vége után tudják csak lezárni ezt a dossziét – mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×