eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Az izlandi elnök családja is érintett az offshore-botrányban

Az izlandi elnök családja is érintett a nemzetközi offshore-botrányban, amely az északi szigetországban ebben a hónapban példátlan utcai tüntetésekhez, a kormányfő lemondásához és előre hozott választások kiírásához vezetett - derült ki két izlandi és egy német napilap jelentéséből.

A Kjarninn és a The Reykjavik Grapevine, valamint a Süddeutsche Zeitung című újságok szerint az Ólafur Ragnar Grímsson államfő felesége, Dorrit Moussaieff családjának tulajdonában lévő Mousaieff Jewellers Limited nevű, ékszerekkel foglalkozó cégnek 1999 és 2005 között 10 százalékos részesedése volt egy, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett fiktív vállalatban. A cég megszűnt 2006-ban, abban az évben, amikor Hongkongban bejegyeztek egy új társaságot Moussaieff Limited néven, amelynek egyetlen igazgatója és részvényese Dorrit anyja a panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodából kiszivárgott iratok szerint.

A panamai iratok április elején belpolitikai válságot idéztek elő Izlandon, és az offshore-botrányban érintett Sigmundur David Gunnlaugsson kormányfő lemondásához vezettek.

Az izlandi elnök egy néhány nappal ezelőtt adott interjújában tagadta, hogy bármi köze lenne offshore cégekhez, és a keddi lapértesülések szerint közleményben jelezte, hogy "sem ő, sem pedig neje nem tud semmit az említett fiktív vállalatról, még csak nem is hallottak róla". Az államfő apósa már meghalt, 86 éves anyósa pedig nem emlékszik semmire a szóban forgó céggel kapcsolatban.

A két évtizede hivatalban lévő, 72 éves Grímsson éppen múlt héten jelentette be, hogy korábbi terveivel ellentétben mégis indul a következő, júniusi elnökválasztáson. Az államfő részben a 320 ezer lakosú országban uralkodó belpolitikai bizonytalansággal indokolta szándékának megváltozását.

A Süddeutsche Zeitung című német lapnak több százezer offshore cég titkos adatát szivárogtatta ki április elején egy titkos forrás a Mossack Fonseca ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat kezel ügyfelei számára a világ számos részén. Ezekkel a cégekkel a tulajdonosok feltételezhetően el tudják rejteni üzleti tevékenységüket, vagyonukat.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×