eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Lavrov cáfolja, hogy titkos amerikai-orosz tárgyalások folynának Genfben

Oroszország és az Egyesült Államok között nem folynak titkos tárgyalások Szíria ügyében Genfben - közölte hétfőn Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Lavrov szerint azok az állítások, amelyek szerint Moszkva és Washington között titkos alkudozás folyna Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsáról, az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) határozatainak aláásására irányulnak. Hangsúlyozta, hogy Szíria sorsáról csakis a szíriaiak határozhatnak.

A külügyminiszter leszögezte, hogy az orosz és az amerikai fél között normális munkakonzultáció és együttműködés zajlik a Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport keretei között - ebben a két ország társelnöki funkciót tölt be -, valamint az ezen belül felállított tűzszüneti munkacsoportban.

"A washingtoni cáfolatok ellenére, beleértve John Kerry külügyminiszterét, sokan vannak olyanok, akik egy ilyen (Aszad megdöntését magában foglaló) 'B tervről' óhajtanak gondolkodni, ha nem is a Pentagon szívében, de nyilvánvalóan annak környékén" - mondta.

"Megemlítem konkrétan Törökországot, amely kitart az erőszakos beavatkozási kísérletek mellett" - tette hozzá.

Lavrov szerint a légtérzárról és biztonsági övezetről szóló elképzelések egyszerűen a lehetséges török agressziót próbálják elleplezni. Nagyon aggályosnak nevezte, hogy ezt az EU-ban nem értik és nem akadályozzák meg.

A miniszter szerint ennek nagyon rossz vége lehet, mert ezek a törekvések a nemzetközileg támogatott BT-határozat végrehajtását próbálják megakadályozni.

"Ennek egy katasztrofális forgatókönyv a következménye az egész régió számára" - jelentette ki.

Lavrov megismételte, hogy az orosz légierő által támogatott szíriai kormányerők nem lépnek fel a tűzszünetet elfogadó szíriai ellenzéki csoportok ellen, még Aleppo térségében sem, ahol az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet igen erős állásokat épített ki, és az an-Núszra front is meglehetősen nagy területet tart megszállva.

Hangsúlyozta, hogy mindkét terrorszervezet legitim célpont azok számára, akik a terrorizmus ellen küzdenek Szíriában.

Lavrov szerint Moszkvának sok kérdése van azokkal a mérsékelt ellenzéki szíriai csoportosulásokkal kapcsolatban, amelyek nem hajlandók elhagyni az an-Núszra Front állásait, egyebek között az, hogy vajon ezek a BT határozatát megsértve együttműködnek-e az al-Kaidához tartozó szervezettel.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×