Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Kevesebb a civil áldozat Irakban

A 2003-as invázió óta legalacsonyabb szintre esett vissza a terrorcselekmények polgári áldozatainak száma novemberben Irakban - közölték hétfőn illetékesek.

A bagdadi egészségügyi minisztérium adatai szerint az elmúlt hónapban 88 civilt öltek meg erőszakos cselekményekben, így a civil halálos áldozatok havi mérlege először csökkent 100 fő alá.

"Ezek a legalacsonyabb statisztikai mutatók az invázió óta" - hangsúlyozta a belügyi tárca egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője.

A civil áldozatok száma fokozatosan csökkent az elmúlt két évben, ahogy csillapulni kezdett az amerikai invázió idején kirobbant, felekezetek közötti háború a korábban uralkodó szunnita muszlimok és a többségi síiták között.

Feltételezett szunnita iszlamisták, így az al-Kaida harcosai és az egykori diktátor, Szaddám Huszein betiltott Baath pártjának hívei azonban mindmáig képesek pusztító terrortámadásokat végrehajtani.

Augusztus 19-én két teherautós öngyilkos merénylő 95 emberrel végzett Bagdadban a külügy- és a pénzügyminisztérium épületénél, október 25-én pedig két hasonló támadás 155 ember életét oltotta ki az elmúlt két év legvéresebb merényletében.

Az októberi bombatámadások abban a hónapban 343 főre növelték a polgári áldozatok számát a szeptemberi 125 halotthoz képest, amely az addigi legnyugodtabb hónap volt Szaddám Huszein megdöntése óta. A Bagdad és más iraki városok piactereit és buszállomásait még egy éve is szinte naponta érő bombatámadások mindazonáltal megritkultak azóta, ahogy a lázadók fokozatosan felhagytak a felekezetek közötti vérontással.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×