Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.41
bux:
139975.07
2026. június 26. péntek János, Pál

Nem jutnak elég vízhez a palesztinok

Az izraeli hatóságok korlátozásai miatt nem jutnak elég vízhez a palesztinok Ciszjordániában és a Gázai övezetben - derül ki az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet kedden közzétett jelentéséből.

A dokumentum szerint Izraelben több mint négyszer akkora az egy főre jutó napi vízfogyasztás, mint a palesztin területeken.

"A víz alapvető szükséglet és jog, de sok palesztin még azt is alig engedheti meg magának, hogy rossz minőségű, a létfenntartáshoz éppen csak elegendő vízhez jusson" - állapította meg a jogvédő szervezet.

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő szóvivője "abszurdnak" nevezte az AI állítását, miszerint Izrael akadályozná a palesztinok vízellátását. Az izraeli vízügyi hatóság elismerte, hogy egyenlőtlen a vízhez való hozzáférés, de szerinte közel sem akkora ez az egyenlőtlenség, mint amekkorának az Amnesty International jelentése bemutatja.

A térség régóta vízhiánnyal küszködik, ennek egyik következménye, hogy Izraelben és a palesztin területeken is meredeken emelkednek a vízdíjak.

Az emberi jogi szervezet jelentése szerint az izraeli blokád alatt lévő Gázai övezet egyetlen édesvízforrása is megcsappant a túlzott igénybevétel miatt, ráadásul szennyezett, mert tengervíz, sőt szennyvíz került bele.

A zsidó állam azt állítja, eleget tesz az 1993-as oslói megállapodás vonatkozó részének, ellentétben a palesztinokkal, akik Izrael szerint nem teljesítik a víz újrahasznosítására és hatékony felhasználására vonatkozó kötelezettségeiket. "Izrael 20,8 millió köbméter vizet szállít a palesztinoknak, vagyis többet, mint amennyit a vízügyi megállapodás alapján kellene" - mondta Mark Regev szóvivő.

A zsidó állam a Ciszjordániával közös határ alatti víztartó kőzetrétegből nyer vizet, és ennek egy részét visszaszolgáltatja a palesztinoknak. Emberi jogi csoportok viszont arra figyelmeztetnek, hogy ez az arány ma is ugyanaz, amelyet 16 éve, Oslóban fektettek le a felek, és nincs figyelemmel az azóta bekövetkezett népességnövekedésre.

Címlapról ajánljuk

Ürge-Vorsatz Diána: Közép-Magyarország még Európán belül is gyorsan melegszik

A klímakutató szerint hazánk középső része akár hétszer gyorsabban melegedhet a klímaváltozás miatt, mint egyes északabbi régiók. Ezt pedig hamarosan a saját bőrünkön és pénztárcánkon is megtapasztalhatjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×