Infostart.hu
eur:
354.34
usd:
311.97
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál

Rövidke vasutassztrájk Franciaországban is

Sztrájkolnak a francia vasutasok az árufuvarozási üzletág küszöbön álló reformja ellen tiltakozva. A hétfőn este nyolckor kezdődött, kedd éjfélig tartó munkabeszüntetés azonban a nagy hatalmú vasutas-szakszervezetek pozícióinak gyengülését mutatja, abban ugyanis várhatóan a dolgozóknak csupán fele - a cég vezérigazgatójának becslése szerint pedig mindössze egyharmada - vesz részt. Igaz, az utasok dolgát így is megnehezíti az akció.

Az áruszállításban dolgozóknak csak nagy nehézségek árán sikerült meggyőzniük a sztrájk szükségességéről a személyszállításban dolgozó kollégáikat, egyebek mellet ez is az oka annak, hogy a mostani tiltakozó akció alig tart tovább egy napnál. Ez óriási visszalépést jelent a tavaly év végi sztrájkhullámhoz képest, amikor a vasutasoknak a fél ország megbénításával sikerült elodázniuk az amúgy a szakmában mindenki által szükségesnek tartott reformokat.

Most elsősorban azért hezitáltak az érdekképviseletek, mert a kormány szeptember közepén bejelentette: a következő években kereken 7 milliárd eurót készül fektetni a francia vasúthálózat modernizálásába, igaz, ebből egyetlen fillér sem fordítható az évek óta veszteséget termelő áruszállítási üzletág finanszírozására. Ez azt jelenti, hogy a vasúttársaság vezetőinek mindenképpen át kell alakítaniuk e tevékenységet, amely idén várhatóan több mint félmilliárd eurós veszteséget fog produkálni.

Óriási átalakítások

Az InfoRádióban arról már korábban beszámoltunk, hogy Guillaume Pepy, a cég elnök-vezérigazgatója a várható ellenállásra való tekintettel a legnagyobb titokban dolgozta ki a legújabb átalakítási tervet, mostanra pedig kiderült, hogy egyebek mellett egymilliárd eurót készül a veszteséges üzletág konszolidálására fordítani. Igaz, a beruházás eredményeként a tevékenységeket külső cégekbe szervezik ki, és a jelenleg rendkívül védett státust élvező vasúti alkalmazottakat ezekbe az új társaságokba helyezik majd át.

A szakszervezeteknek viszont éppen ez nem tetszik, így a cégvezetés most azt hangsúlyozza, hogy ez a változás nem módosítja a dolgozók jogállását, sőt, a tervezett elbocsátásokkal kapcsolatban is változtatott eddigi kommunikációján: az elnök-vezérigazgató két hónapja még négyezerre becsülte a megszüntetendő munkahelyek számát, október elején azonban már azt mondta, hogy "nincs fölösleges ember a társaságnál".

Komolytalan lehet

A mostani szakszervezeti akciók a fentiek fényében tehát egyre inkább akadékoskodásnak tűnnek, amelyek komolyságát ráadásul az is gyengíti, hogy több érdekvédelmi szervezet bérkövetelésekkel is előállt. Nem véletlen, hogy az elemzők úgy vélik, ez lesz az a reform, amelyet hosszú évek óta először végre lehet majd hajtani a francia vasúttársaságnál.

Mindeközben a párizsi Orly repülőtéren tovább folytatódik, sőt egyre inkább eldurvul az utasok egy részének beszállítását végző dolgozók sztrájkja. Amint arról az InfoRádióban beszámoltunk, a hat napja kezdődött tiltakozást az váltotta ki, hogy a Polgári Repülésügyi Igazgatóság nem hosszabbította meg a több mint 400 embert foglalkoztató Servisair működési engedélyét, amely tizenöt légitársaság beszállítását és a gépek takarítását biztosítja. A bizonytalan jövő előtt álló dolgozók hétfőn néhány órára lezárták a repülőtérre bevezető utakat, szerdára pedig azt ígérik, hogy az egész Orly forgalmát megzavarják, ha nem sikerül megfelelő megoldást találni helyzetükre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×