Infostart.hu
eur:
355.38
usd:
312.64
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos

Dániában leszállítják a büntethetőségi korhatárt

A liberális-konzervatív dán kormány azt tervezi, hogy tizenötről tizennégy évre szállítja le a büntetőjogi felelősség korhatárát, és elektronikus bilinccsel tartja kordában a 12 éves bűnözőket. Az intézkedések célja a fiatalkorúak bűnözésének megfékezése.

Brian Mikkelsen igazságügyi miniszter közölte, hogy a kormány kilencpontos intézkedési tervet terjesztett a parlament elé. A büntetőjogi felelősség korhatárának leszállítása és az elektronikus lábbilincs bevezetése mellett javasolja, hogy külön bírák foglalkozzanak a büntetőbíróságokon a fiatalkorúakkal, valamint küldjenek több nevelőt a "problémás" lakónegyedekbe a fiatalok támogatására. Különös figyelmet kell fordítani a bevándorlókra, akiknél fennáll annak veszélye, hogy rossz útra tévednek.

A miniszter magyarázatként elmondta, hogy a 14 éves fiatalok kétszer annyi bűncselekményt követnek el, mint a 13 évesek. Ezért szigorúbb bánásmódra van szükség, intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy letérjenek a bűnözés útjáról. A kormány egyebek között meg akarja fosztani pénzforrásaiktól azokat a bandákat, amelyek 14 éves gyerekeket toboroznak, tudván, hogy ezek a fiatalok nem vonhatók büntetőjogi felelősségre.

A törvényt sértő 12 éves gyerekek esetében a kormány javasolja, hogy "bizonyos esetekben" használjanak elektronikus lábbilincset, amelynek segítségével ellenőrizhető, hogy a gyermek otthon tartózkodik-e éjszaka.

"Aktívabban kívánunk szembeszállni a fiatalkorúak bűnözésével, hogy védelmet nyújtsunk a társadalomnak az erőszakkal, a lopásokkal és más bűncselekményekkel szemben, valamint segítsünk a fiataloknak a szebb jövő érdekében" - mondta Mikkelsen.

A balközép ellenzék túlzónak minősítette és bírálta a kormány javaslatait, különösen az elektronikus bilincsek alkalmazását. Mindazonáltal a törvénytervezet elfogadása nem forog veszélyben, mivel a parlamenti többséget biztosítja a szélsőjobboldali néppárt támogatása.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×