Infostart.hu
eur:
356.32
usd:
314.2
bux:
139128.06
2026. június 24. szerda Iván

Rakétavédelmi együttműködést javasol a NATO Moszkvának

Együttműködést javasolt az európai rakétavédelem területén Oroszországnak a NATO főtitkára pénteki brüsszeli beszédében.

"A NATO-nak és Oroszországnak sok rakétavédelmi tapasztalata van. Most azon kell dolgoznunk, hogy ezeket a tapasztalatokat mindkét fél hasznára összekössük" - mondta Anders Fogh Rasmussen, egy nappal azután, hogy a Fehér Ház bejelentette: lemond az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek lengyelországi, illetve csehországi telepítéséről.

A főtitkár szerint nem kell attól félni, hogy az amerikai elképzelések megváltozása nyomán csökkenne akár egyetlen NATO-szövetséges védettsége.

"Ellenkezőleg, az új tervek értelmében a védelmi kapacitások hamarabb teremthetők meg, mint a korábbi tervek alapján, és szélesebb körű védettséget fognak biztosítani számunkra" - mondta.

Rasmussen szerint keresni kell annak a lehetőségét, hogy idővel összekapcsolják egymással az Egyesült Államok, a NATO és Oroszország rakétavédelmi rendszerét.

A rakétafenyegetettségről szólva a NATO-főtitkár felszólította az orosz vezetést: csatlakozzon a többi nagyhatalomhoz, gyakoroljon velük együtt "maximális politikai és diplomáciai nyomást Iránra", hogy az hagyjon fel nukleáris törekvéseivel.

Az amerikai-NATO-orosz rakétavédelmi rendszerek összekapcsolásának terve mellett azt hozta fel indokként, hogy "ha Észak-Korea megtartja, Irán pedig megszerzi a nukleáris kapacitást, akkor néhány szomszédjuk késztetést érezhet példájuk követésére".

A NATO főtitkára nem csupán a rakétavédelem vonatkozásában, hanem szélesebb értelemben is javasolta Moszkvának, hogy nyissanak új fejezetet kétoldalú viszonyukban. Ez a tavaly augusztusi orosz-grúz háború nyomán süllyedt a mélypontra, de idén már újrakezdődött az óvatos kétoldalú párbeszéd az atlanti szövetség és Oroszország között.

"Túlságosan sok energiát fordítunk arra, ami elválaszt bennünket. Ehelyett arra kellene összpontosítanunk, ami összeköt" - fogalmazott Rasmussen.

Dmitrij Rogozin orosz NATO-nagykövet nagyon építő szelleműnek és pozitív tartalmúnak értékelte Rasmussen beszédét. Szerinte van lehetőség Oroszország és a Nyugat között rakétavédelmi együttműködésre. Ha az Egyesült Államok letesz a lengyelországi és csehországi rendszertelepítésről, akkor a válaszként kilátásba helyezett orosz rakétatelepítésre sem lesz szükség a kalinyingrádi térségben - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×