Infostart.hu
eur:
355.34
usd:
312.37
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván

India klímapozíciói erősítését reméli

Legalább négyszeresére ugrik India üvegházi gázemissziója a következő 20 évben, ha hasonló ütemben folytatódik a gazdasági növekedés - közölték illetékesek. Az ázsiai ország azonban azt mondja, hogy egy főre eső CO2 kibocsátása még így is jóval a nyugati államoké alatt marad.

Miközben a londoni Tate Modern galériában több százan tettek a héten fogadalmat, hogy a globális felmelegedést fékező módon élnek majd, a nyugati kormányok pedig egyre nagyobb nyomás alá helyezik a rohamléptekkel fejlődő Indiát és Kínát, hogy vegyék ki részüket a klímaváltozás elleni harcból és vállalják, hogy határt szabnak saját emissziójuknak.

India például 20 éven belül megnégyszerezi kibocsátását, ahogy ez kiderült a környezetvédelmi minisztérium adataiból. A feltörekvő gazdaságok azonban azzal vágnak vissza: a problémát a fejlett nyugati államok okozták, és most arra akarják kényszeríteni a fejlődő országokat, hogy ne próbáljanak kiemelni a szegénységből több százmillió embert. A dilemma az, hogy ez a több százmillió ember a jólét növekedésével lelkes fogyasztóvá és így az üvegházi gázok kibocsátásának elősegítőjévé válna.

A most publikált indiai adatok még mindig nem bizonyítják azt, hogy nem a nyugat lenne a főfelelős - derült ki Dzsairam Rames indiai környezetvédelmi miniszter szavaiból. "Még nagyon agresszív GDP-növekedés mellett is messze elmarad India egy főre jutó emissziója a fejlett országok átlagától" - mondta.

Az indiai kormány öt év után adott ki részletes emissziós adatokat. Ezek szerint 2031-ig évi 4-7 milliárd tonnával nő majd a szén-dioxid-kibocsátás, ami idáig összesen évi másfél milliárd volt. Az adatokat kísérő tanulmányok szerint azonban India energiatakarékosabb lesz, mint Japán vagy Németország.

India azt reméli, hogy mindezzel megerősíti pozícióját a decemberben esedékes koppenhágai globális klímacsúcs előtt, ahol kemény vita várható arról, hogy melyik ország mit vállaljon az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×