Infostart.hu
eur:
355.88
usd:
312.78
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

Nagy-Britannia lakossága meghaladta a 61 milliót

Közel fél évszázada nem látott mértékben nőtt Nagy-Britannia lakossága egy év alatt, első ízben átlépte a 61 millió főt, és tíz éve első ízben nem a bevándorlás, hanem a születések számának emelkedése játszott nagyobb szerepet a népességgyarapodásban.

A kormány adatai szerint 2007 és 2008 közepe között 791 ezer gyermek született a szigetországban, 33 ezerrel több, mint egy évvel korábban, s a bevándorlást is beszámítva nettó 408 ezerrel 61,4 millió főre gyarapodott a lakosság, nagyobb mértékben, mint 1962 óta bármikor. Az anyánként 2 gyermeket majdnem elérő termékenységi ráta a legmagasabb 1973 óta, s az évi 0,7 százalékot is meghaladó népességnövekedés háromszorosa az 1980-as évek ütemének.

Szakértők szerint a születések számának növekedése segít majd megoldani a lakosság elöregedése okozta gazdasági terhek egy részét. Nagy-Britanniában jelenleg 1,3 millió a 85 évesnél idősebbek száma, ami a teljes lakosság 2 százaléka.

Évek óta emelkedik a születési arányszám Franciaországban is, ahol a 2008-ban egy anyára jutó 2,07 gyermek az egyik legmagasabb mutató Európában. A franciaországi arányszámok részint az afrikai bevándorlók körében hagyományos nagy családot, másfelől azonban az évtizedek óta folytatott családbarát politika eredményeit tükrözik.

Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×