Infostart.hu
eur:
352.37
usd:
307.5
bux:
138822.11
2026. június 22. hétfő Paulina

A keletnémetek fele másodrendű polgárnak érzi magát

Húsz évvel a berlini fal leomlása után a keletnémetek jelentős hányada nem érzi magát igazán otthon az újraegyesült Németországban. Egy most készült felmérés szerint minden második keletnémet szerint ők másodrendű polgárok.

A Volkssolidarität nevű társadalmi szervezet kizárólag a keleti tartományokban folytatott közvélemény kutatást, mert kíváncsi volt arra, hogy az egykori NDK polgárai miként élik meg az ország újraegyesítésének 20. évfordulóját. A felmérésből kiderült, hogy a keletnémetek fele továbbra is óriási különbséget lát az életszínvonal terén és ez a válaszadók 21 százaléka szerint aligha fog változni az elkövetkező 50 év alatt.

Csupán minden ötödik válaszadó látja helyes úton az újraegyesült Németországot, amelyben a megkérdezettek 60 százaléka több politikai beleszólási jogra tartana igényt.

A szeptemberre tervezett parlamenti választással kapcsolatban a keletnémetek alig egy százaléka vallotta, hogy bízik a politikusok ígéreteinek betartásában.

Némi meglepetést keltett a felmérés azon megállapítása, hogy a válaszadók közel fele meg van elégedve sorsával, de 68 százalék már rossznak tartja anyagi helyzetét és a jövőt is sötéten látja.

A keleti tartományok felzárkózásának biztosításával megbízott miniszter, Wolgang Tiefensee, aki maga is közel 30 éve koráig az NDK-ban élt, nemrég kijelentette, hogy az eddiginél jóval nagyobb figyelmet kellene szentelni a múlt feldolgozásának.

Kiváltképpen az iskolai történelemoktatásban kellene többet foglalkozni az NDK társadalmi rendszerével valamint a diktatúra bukását kiváltó békés forradalommal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×