Az intézkedésnek Korányi G. Tamás tőzsdepiaci elemző szerint nem lesz tragikus hatása a magyar gyógyszergyárra, ezt mutathatja az is, hogy a szerdai emelkedéshez képest csütörtökön alig változtak a cég részvényeinek árai a tőzsdén, minimális csökkenést lehetett csak tapasztalni.
A vámok kérdésében a Richter Vraylar nevű készítménye érintett, melynek a hatóanyagát, a cariprazine-t a magyar gyógyszergyár fejlesztette ki, és amelyet pszichés zavarok kezelésére használnak. A gyógyszernek – amit a tengerentúlon az AbbVie árul – a forgalma tavaly mintegy 3,3 milliárd dollár volt. Ebből a Richter licenszdíjat kap, ez a teljes árbevétel 18 százaléka szokott lenni a tőzsdei szakértő szerint. A Richter teljes árbevételének 30 százalékát adja az amerikai piac, jegyezte meg Korányi G. Tamás, hozzátéve: bár nem tudni, hogy a fentiekből mennyi jár a szellemi termékért és mennyi az alapanyagért, sejtése szerint túlnyomórészt a licenszdíjról lehet szó, amire nem vonatkozik a 25 százalékos vám. Ez szerencsés helyzetet jelent a Richternek. Ezenkívül van egy kutatási együttműködése is az AbbVie-jal, ami szintén nem vámköteles.
Mivel a Richter gyógyszerét Amerikában gyártja és forgalmazza a magyar szellemi termék alapján az AbbVie, ezért ez megfelel Donald Trump vámpolitikájának, hiszen nem arról van szó, hogy kész gyógyszert ad el az USA-ba, amit most megvámolnának.
Az amerikai elnök tehát "megkapja" az amerikai munkahelyeket és a jó minőségű gyógyszert, és a Richter is nagyon sokat keres, hiszen a nyereségének túlnyomó része az Egyesült Államokból, a Vraylar eladásából származik. Korányi G. Tamás ismét megjegyezte: az nem ismert, hogy mekkora az alapanyaghányad, vagyis valószínűleg valamekkora vámot majd fizetnie kell a folyamatban valakinek.