eur:
402.6
usd:
373.24
bux:
89269.83
2025. április 1. kedd Hugó
A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszeripari cég logóját díszítő zászló az egyik épületénél Kőbányán, a Gyömrői úton. Eredetileg Richter Gedeon gyógyszervegyész 1901-ben megvásárolta Budapesten az Üllői úton a Sas patikát. A családi vállalat 1923-ban alakult részvénytársasággá. A második világháború után a gyárat államosították, nevét Kőbányai Gyógyszerárugyárra változtatták, azonban külföldön a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. cégnevet használták, ami később általánossá vált. MTVA/Bizományosi: Róka László  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Róka László

Korányi G. Tamás: a Richter jórészt mentesülhet az amerikai vámok alól

Az amerikai elnök kereskedelmi háborút indít az EU ellen: Donald Trump közölte, hogy 25 százalékos vámot vet ki az Európai Unióban előállított termékekre. Általánosságban minden termékre terveznek kivetni importvámot, de elsősorban az autóipart és a gyógyszeripart célozzák majd. Felmerül a kérdés, mindez milyen hatással lesz az amerikai piacon aktív és sikeres Richterre?

Az intézkedésnek Korányi G. Tamás tőzsdepiaci elemző szerint nem lesz tragikus hatása a magyar gyógyszergyárra, ezt mutathatja az is, hogy a szerdai emelkedéshez képest csütörtökön alig változtak a cég részvényeinek árai a tőzsdén, minimális csökkenést lehetett csak tapasztalni.

A vámok kérdésében a Richter Vraylar nevű készítménye érintett, melynek a hatóanyagát, a cariprazine-t a magyar gyógyszergyár fejlesztette ki, és amelyet pszichés zavarok kezelésére használnak. A gyógyszernek – amit a tengerentúlon az AbbVie árul – a forgalma tavaly mintegy 3,3 milliárd dollár volt. Ebből a Richter licenszdíjat kap, ez a teljes árbevétel 18 százaléka szokott lenni a tőzsdei szakértő szerint. A Richter teljes árbevételének 30 százalékát adja az amerikai piac, jegyezte meg Korányi G. Tamás, hozzátéve: bár nem tudni, hogy a fentiekből mennyi jár a szellemi termékért és mennyi az alapanyagért, sejtése szerint túlnyomórészt a licenszdíjról lehet szó, amire nem vonatkozik a 25 százalékos vám. Ez szerencsés helyzetet jelent a Richternek. Ezenkívül van egy kutatási együttműködése is az AbbVie-jal, ami szintén nem vámköteles.

Mivel a Richter gyógyszerét Amerikában gyártja és forgalmazza a magyar szellemi termék alapján az AbbVie, ezért ez megfelel Donald Trump vámpolitikájának, hiszen nem arról van szó, hogy kész gyógyszert ad el az USA-ba, amit most megvámolnának.

Az amerikai elnök tehát "megkapja" az amerikai munkahelyeket és a jó minőségű gyógyszert, és a Richter is nagyon sokat keres, hiszen a nyereségének túlnyomó része az Egyesült Államokból, a Vraylar eladásából származik. Korányi G. Tamás ismét megjegyezte: az nem ismert, hogy mekkora az alapanyaghányad, vagyis valószínűleg valamekkora vámot majd fizetnie kell a folyamatban valakinek.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×