eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke a Népszámlálás 2022 címmel tartott első, eredményközlő sajtótájékoztatón a KSH épületében 2023. február 16-án. A legutóbbi népszámlálás kezdetekor, 2022. október elsején 9 millió 604 ezer volt Magyarország lakossága és 4 millió 593 ezer lakás volt az országban.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Vukovich Gabriella: ma már nem kérdés az egy számjegyű infláció az év végére

Az infláció alakulásáról is beszélt a KSH egykori elnöke, a Nézőpont Intézet gazdaságkutatója.

A Magyar Nemzetnek adott interjújában az infláció kapcsán is kérdezték Vukovich Gabriellát. A gazdaságkutató szakember szerint ma már nem kérdés, hogy év végére egy számjegyűre mérséklődik, hiszen egyrészt hatnak a gazdaságpolitikai lépések, másrészt csökken a bázishatás mértéke. Szerinte mindez jó jel, mert így a jövőre meghirdetett, gazdasági növekedést serkentő programnak is megvannak a feltételei. Hozzátette: a külső tényezők változatlanul fontosak, a fegyveres konfliktusok kihatnak az energiapiacra, a drága energia pedig emeli az inflációt.

Arra a kérdésre, hogy mely kormányintézkedések járulnak hozzá az infláció csökkenéséhez, azt felelte, az energiaárak emelkedése ellen ársapkával és az extra profit megadóztatásával tudott a kormány védekezni.

Az ellenőrzések szigorítása, a spekuláció letörése, az árverseny ösztönzése, illetve az árfigyelő rendszer is hozzájárult a lassuláshoz.

A kormány és a Magyar Nemzeti Bank vitája kapcsán mindkét félnek igazat adott, szerinte konstruktív a diskurzus, mert az a cél, azaz infláció letörése felé vezet. A kormánynak nagyobb szabadság áll rendelkezésére a gazdasági folyamatok befolyásolására, míg az MNB-nek megvannak a törvényben rögzített feladatai, ám mindkét szereplő fontos, és az adatok szerint jól kiegészítik egymást.

Az interjúban szó volt még többek között arról is, hogy miért végez ezentúl gazdaságkutatást is a Nézőpont Intézet, mi az oka annak, hogy a KSH után ott folytatja, illetve milyen hatással lesz a magyar gazdaságra, ha hozzájut az EU-s forrásokhoz.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×