eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) logója a szervezet bécsi székházán 2020. március 4-én, az OPEC kétnapos 178. miniszteri tanácskozásásának kezdete előtti napon.
Nyitókép: MTI/EPA/Florian Wieser

Magas olajárak jöhetnek az "olajországok" döntései nyomán

Az OPEC+ főtitkára szerint az olaj iránti kereslet továbbra is növekedni fog idén. Az olajárak ismét emelkedni kezdtek, de a kartellt nem ez aggasztja. A Nemzetközi Energia Ügynökség már néhány hónapon belüli ellátási hiányról beszél.

Az OPEC+ (a 23 olajexportáló országból álló csoport, amely összehangolja világpiaci kőolajeladásait) főtitkára, Haitham Al Ghais elmondta, tapasztalataik szerint

a kereslet napi 2,4 millió hordóval nő.

Szaúd-Arábia bejelentette, hogy az árak emelése érdekében napi egymillió hordóval csökkenti kőolajtermelését - tudósított a BBC.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint Szaúd-Arábia mostani és Oroszország korábbi, kitermelés-csökkentésre vonatkozó döntése "jelentős ellátási hiányt" okozhat az év végére.

Al Ghais szerint ez a két ország "önkéntes döntése", és elővigyázatossági vagy megelőző jellegűnek tekinthető a bizonytalanságok miatt.

Ukrajna 2022 februári orosz inváziója után az olajárak megugrottak, és tavaly júniusban hordónként több mint 120 dolláros szintre emelkedtek. Idén májusban valamivel a hordónkénti 70 dollár fölé mérséklődtek, de azóta folyamatosan emelkedtek, mivel a termelők megpróbálták korlátozni a kibocsátást a piac támogatása érdekében.

A Brent nyersolaj árszintje kedden átlépte a 95 dolláros hordónkénti árat a rövidebb szállítási prognózisok közepette, és nem kizárt, hogy az ár átlépheti a hordónkénti 100 dollárt.

Az emelkedés figyelmeztetést jelent a járművezetőknek, hogy az üzemanyagárak emelkedhetnek a következő 10 hónapban,

és felkeltette az aggodalmakat, hogy a kulcsfontosságú gazdaságokban elhúzódhat az infláció.

Al Ghais szerint az OPEC+ államait azonban ennél jobban aggasztja az olajszektorba történő beruházások elmaradása.

"Néhányan az olajjal kapcsolatos befektetések leállítását szorgalmazták. Úgy gondoljuk, hogy ez ugyanolyan veszélyes. Ez a jövőben ingadozásokhoz, esetleges ellátási hiányokhoz fog vezetni. Ezért mi az OPEC-nél mindig is az olajiparba való befektetés folytatásának fontosságát hirdettük. Az ipar szén-dioxid-mentesítésébe is befektetünk, és továbblépünk az alternatív energiaforrások, például a megújuló energiaforrások hozzáadására."

Arra a kérdésre, hogy aggódik-e amiatt, hogy az olajár emelkedése - amennyiben átlépik a 100 dolláros hordónkénti árat - hatással lesz az inflációra szerte a világon, a főtitkár azt mondta, "fontos, hogy ne tekintsünk rövidlátó módon a dolgokra".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×