eur:
411.41
usd:
393.62
bux:
79598.73
2024. november 25. hétfő Katalin
Hand is turning a dice and changes the direction of an arrow symbolizing that the interest rates are going down (or vice versa)
Nyitókép: Fokusiert/Getty Images

Megcsappant a civileknek szánt szja-felajánlások száma

Idén 15 százalékkal kevesebben ajánlották fel a személyi jövedelemadójuk 1 százalékát a civil szervezeteknek – tudtuk meg Gerencsér Balázstól, a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány igazgatójától.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által közzétett adatok szerint idén mintegy másfél millióan (217 ezerrel kevesebben, mint egy évvel ezelőtt) ajánlották fel a személyi jövedelemadójuk 1 százalékát civil szervezeteknek, ami 15 százalékos csökkenés a tavalyi évhez képest.

A Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány igazgatója szerint ennek hátterében az állhat, hogy a családi adókedvezmény az áprilisi választások előtt nem sokkal bejelentetett változása sokakban azt a képet rögzítette, hogynem is nyilatkozhat az 1 százalékról, tehát ilyen szempontból nem kell az adóval foglalkoznia. A sajtóban, illetve a hivatalos nyilatkozatokban megjelent ugyan, hogy ez nem így van, mégis sok embert ez tántoríthatott el, különösen annak fényében, hogy az egyházi 1 százalékoknál nem látszik ilyen csökkenés – mutatott rá Gerencsér Balázs. Arra is emlékeztetett: a két rendszer annyiban eltérő, hogy ha valaki már egy egyháznak egyik évben nyilatkozott az 1 százalékról, az minden évben, ameddig vissza nem vonja, automatikusan megy. Ugyanezt a lehetőséget a civil szervezeteknél még nem sikerült elérni, így minden évben nyilatkozni kell.

Mintegy 11 milliárd forinton (428 milliós növekedés tavalyhoz képest) osztozhattak a civil szervezetek, fontos azonban megjegyezni, hogy ezek száma jelentős – tette hozzá a szakértő. Mindeközben az egyházaknál jelentősen nőtt az érték: több mint 20 milliárd forintot tett ki az összes felajánlás, ami 2,3 milliárd forintos növekedés a tavalyi évhez képest.

A NIOK szerint egységesen kellene kezelni a kérdést a civil szervezetek és az egyházak esetében: vagy egyiknek se járjon automatikusan a felajánlás, vagy mind a kettőnek, ameddig az adózó másképp nem gondolja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×