Infostart.hu
eur:
355.18
usd:
312.48
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Tomato soup with beef and chili peppers in chervrniy plate. On a wooden table. Top view. Copy space.
Nyitókép: Nataliia Mysak/Getty Images

A háború miatt újabb drasztikus áremelés jön a hazai éttermekben

Kovács László vendéglátós ipartestületi vezető szerint nem szabad meglepődni azon, ha két számjegyű lesz az éttermi infláció, de még így sem hárítanak át minden emelést a vendéglők, mert távol maradnak a fogyasztók.

Körülbelül 10-15 százalékos áremeléssel kompenzálták az éttermek a pandémia elmúlt másfél-két évének negatív hatásait, a következő hónapokban pedig további áremelés jöhet, mert emelkedik az élelmiszerek és az energia ára is a háborús folyamatok hatására – mondta az InfoRádiónak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, Kovács László.

"Az infláció a pandémia kezdete óta sajnos különböző területeken – munkabérek, energiaköltségek – jelentkezett. Szinte folyamatosan kellett korrigálniuk az éttermeknek, de nagyon óvatosak voltak, nem mindenki merte az indokolt mértékben emelni az árait, mert félt, hogy elveszíti a vendégeit. A mostani vészjósló hírek hallatán arra lehet csak számítani, hogy

az éttermeknek muszáj lesz követni az inflációt, és ne lepődjön meg senki, hogy ha ez két számjegyű emelés lesz.

Egy biztos, nem fogják az éttermek a teljes drágulást áthárítani a vendégeikre, hiszen meg akarnak élni, ehhez viszont az kell, hogy az emelés lélektani határát ne nagyon lépjék túl" – részletezte Kovács László.

A számok nyelvére fordítva kijelentette, az éttermesek nem mertek 10-15 százaléknál nagyobb mértékben emelni, még akkor sem, ha költségeik miatt erre szükség lett volna a pandémia következtében, még a háborús hatások és világpiaci folyamatok nélkül. Hogy ezekkel együtt a következő hónapokban pontosan milyen emelés jön, azt szerinte közgazdász elemzők tudják csak megmondani, de ha az energiaszektorban 5-6-szoros árak jönnek, az indokolt emelés 30-40 százalékos is lehetne, de ennél óvatosabb lesz az emelés, 15-20-25 százalék, "ha ezt nem lépik meg az éttermek, tönkremennek".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×