eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Dolgozó a Thyssenkrupp német autóipari alkatrész- és alapanyag-beszállító cég jászfényszarui gyárában az avatás napján, 2018. március 2-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Szakértő: gyengébb az ipar teljesítménye a vártnál

Az elemzői várakozásoknál gyengébb volt az ipar teljesítménye júliusban. Bár a bővülés 8 százalékos az előző évhez képest, havi alapon fél százalékos a csökkenés – mondta az InfoRádiónak a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

Júliusban 8,0 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, amikor 7,7 százalékkal alacsonyabb volt a termelés a 2019. júliusinál. A munkanaphatástól megtisztítva 10,2 százalékos volt az éves növekedés a harmadik negyedév első hónapjában – közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz mérve 0,5 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás. A termelés szintje hasonló volt, mint a járvány előtt, 2019 júliusában - tette hozzá a jelentés.

A feldolgozóiparon belül legnagyobb súlyú járműgyártásban elsősorban a gyárleállások, valamint az egyműszakos munkarend miatt csökkent a termelés a júniusi 13,6 százalékos éves növekedés után. Szintén mérséklődött a kibocsátás a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, ahol júniusban 19,0 százalékos volt az éves emelkedés. Egyébként a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult a növekedéshez. Így az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában az előző havi 12,7 százalékot követően is kismértékben emelkedett a termelés, noha ez a szektor egy évvel korábban is elkerülte a visszaesést.

Az év első hét hónapjában 17,1 százalékkal volt nagyobb az ipari termelés, mint a múlt év azonos időszakában.

Madár István, a Portfolio vezető elemzője szerint gyengébb lett az ipari termelés az előzetesen vártnál. A 8 százalék megtévesztő, mert az egy évvel ezelőtti viszonyítási alap a válság időszakát jelenti, mély a bázis.

A szakértő szerint árulkodó, hogy júliusban fél százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, és ez már egymás után a második hónap, amikor visszaesés tapasztalható. Ez nem drámai, de visszafogottabb növekedési trendet sugall – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

A turizmus nem szociális jog, így joggal szednek belépődíjat az utazók kedvenc célpontjai – mondta Kiss Róbert Richard, de a turisztikai szakértő arra is emlékeztetett, hogy ezek a látványosságok eddig is a bevételük nagy részét éppen a pokolba kívánt látogatóktól szerezték.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×