eur:
411.1
usd:
394.43
bux:
79324.27
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Példátlan számok a hitelmoratóriumról, de marad-e június után is?

Az első járványhullám levonulása után a korábban érintett hitelek több mint negyedét kiléptették az ügyfelek a moratóriumból. A bankpiac arra számít, hogy valamilyen formában júliustól is marad a kedvezmény.

A napokban múlt egy éve, hogy bevezette a kormány a törlesztési moratóriumot, amely jelen állás szerint június 30-án véget ér. A moratórium alatt álló hitelintézeti hitelállomány a vállalati és háztartási szektorban összesen 2020 májusában mintegy 8800 milliárdot, 2020 decemberében pedig közel 6300 milliárd forintot tett ki, vagyis az első járványhullám levonulása óta a korábban érintett hitelek több mint negyedét kiléptették az ügyfelek a moratóriumból – írja a Portfolio a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján. A májusi szint még a hitelintézetek teljes magánszektorral szembeni belföldi hitelállományának 54, utóbbi viszont már csak a 36 százalékát jelentette

A moratóriummal érintett hitelintézeti hitelállományból 2020. májusban a vállalkozások mintegy 4700 milliárd, a háztartások (egyéni vállalkozókkal együtt) 4100 milliárd forinttal részesedtek. 2020. decemberben a vállalkozások esetében 2700 milliárd, a háztartások esetében (egyéni vállalkozókkal együtt) mintegy 3600 milliárd forintot tett ki a moratórium alatt álló hitelállomány. Ez azt jelenti, hogy

a jogosult vállalati hitelállomány 55 százaléka vett részt a moratóriumban májusban, ez decemberre 39 százalékra csökkent,

a háztartásoknál esetében kisebb mértékben, 58 százalékról 54 százalékra csökkent az arány.

A moratórium eredményeként 2020 végéig 1700-1800 milliárd forint, vagyis a 2020. évi GDP 3,6-3,8 százalékát kitevő addicionális likviditás maradhatott a reálgazdaságban, amiből a háztartások mintegy 600 milliárd forinttal, a vállalati szegmens 1100-1200 milliárd forinttal részesedhetett.

A lakossági hitelállomány 2020-ban 1028 milliárd forinttal bővült a tranzakciók eredőjeként, mellyel 14,5 százalékos növekedési ütem valósult meg, a vállalati hitelállomány 780 milliárd forintos éves bővülése 9,4 százalékos növekedési ütemet eredményezett 2020-ban.

A portál szerint a bankpiacon nem számítanak arra, hogy a törlesztési moratórium 2021 közepén hirtelen véget érne, de az általános meghosszabbítást már jellemzően kontraproduktívnak tartanák. A legtöbben fokozatos és óvatos kivezetésre számítanak, vannak, akik szerint legalább a 2022-es választásokig benne maradhatnak azok, akik veszélyeztetett csoportba tartoznak.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Beszakadtak a tőzsdék a gyenge adatokra

Beszakadtak a tőzsdék a gyenge adatokra

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×