eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Vadkacsa a koronavírus-járvány miatt visszavonásig március 17-én bezárt Aquarius Élményfürdő egyik kültéri termálmedencéjében Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn 2020. március 17-én. A fürdőkomplexum tizenhat medencéjéből több mint kétmillió-hatszázezer liter vizet engedtek le, a medencék és csővezetékek éves karbantartását előre hozták.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Fulladoznak a fürdők, a strandok és a wellness központok

Néhány hónap tartalékuk van mindösszesen a magyarországi gyógy- és élményfürdőknek, aquaparkoknak, strandoknak és wellness központoknak. A 18 ezer embert foglalkoztató vállalkozások eddig fürdőnként több százmillió forint bevételkiesést könyvelhettek el. Most még nem lehet látni, hogy mikor tudnak újranyitni – mondta az InfoRádiónak a Magyar Fürdőszövetség elnöke.

Mint az Boros László Attila. a szövetség elnökének szavaiból kiderült, külön a fürdőkre vonatkozóan az operatív törzs a mai napig nem hozott semmilyen speciális rendelkezést, vagyis

elvileg, bizonyos szabályok betartásával, akár nyitva is lehetnének.

Azonban, miután a vendégek eltűntek, teljesen érhető módon, a legtöbb létesítmény ideiglenesen zárva tart.

Azt, hogy a fürdők mikor fognak újranyitni, ma Magyarországon senki nem tudja – fogalmazott a Büki Gyógyfürdő vezérigazgatója. Ugyanakkor úgy véli, a létesítmények, helyzettől függően, de úgy fognak kinyitni, ahogyan bezárták a kapuikat: tehát a hatályos üzemeltetési szabályoknak és engedélyeknek megfelelően. Miután pedig az egészségre nézve hasonló kockázat merül fel, mint bármely közösségi térben – egy bevásárlóközpontban vagy koncerten –, így

semmilyen extra kockázatot nem fognak jelenteni a fürdők.

Ráadásul maga az uszodavíz, a fertőtlenítések és a kezelési technológiák miatt azonnal megöli a vírusokat, tette hozzá.

A Magyar Fürdőszövetség felmérése alapján jelenleg

a fürdők a csőd szélén állnak.

Egy és három hónap közöttire tehető az a tartalék, amelyből a munkavállalókat és a számlákat részben vagy egészben fizetni tudják. Boros László Attila ezért azonnali tulajdonosi vagy központi kormányzati segítséget lát szükségesnek, miután a fürdők jellemzően nagyon alacsony jövedelmezőséggel dolgoznak, a március közepi leállás óta pedig sok százmillió forintos bevételtől estek el. Az általa vezetett Büki Gyógyfürdő esetében már több mint félmilliárdos a hiány, tette hozzá.

A szakember meglátása szerint

a kompenzációknál ugyanakkor erősebb dolgokra lenne szükség, ennek érdekében, más ágazatokhoz hasonlóan a Magyar Fürdőszövetség is benyújtotta a javaslatait a kormányzathoz.

Egyrészt a rövid távú helyzetre vonatkozó likviditási problémák kezelésére, valamint a néhány hónap múlva várható újrainduláskor szükséges intézkedésekre, hogy a fürdők eljussanak a 2021-es nyári szezonig élve, üzemképesen.

A KSH legfrissebb elérhető adatai szerint Magyarországon mintegy 18 ezren dolgoznak fürdőkben, strandokon, aquaparkokban és wellness központokban. A szövetség elnöke megjegyezte,

a belföldi, illetve a külföldről érkező turizmus egészen biztosan nem fog újraindulni a fürdők nélkül,

hiszen a hazai vendégéjszakák több mint kétharmada olyan településeken képződik, ahol turisztikailag releváns fürdő van. Vagyis Magyarországon, de vidéken egyértelműen a fürdők hajtják a turizmust.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×