eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
munkaerő hiány
Nyitókép: kamaraonline.hu

Párbeszéd a gazdaságról: veszély leselkedik a béremelésre

Bővülő termelékenység esetén a bérek is tovább nőhetnek, de a gazdaság várható lassulása negatív hatással lehet a jövedelemkiáramlásra is - derült ki az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságól című magazinműsorának legutóbbi adásából, amelyben Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója és Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelő elemzője volt a vendég.

2016-ban a jegybank az elsők között hívta fel a gazdaság szereplőinek figyelmét arra, hogy jelentős tér áll rendelkezésre a bérek dinamikus növeléséhez, hiszen a 2000-es évek óta a termelékenység növekedését nem követte a jövedelmek alakulása - mondta az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságról című műsorában a Magyar Nemzeti Bank igazgatója. Balatoni András szerint, ha nem nő a továbbiakban is a termelékenység, úgy nem marad fenn a béremelések üteme.

"Ha a termelékenység gyorsabb növekedési pályát fog befutni, akkor fenntartható a magasabb béremelkedés is. Ha nem, akkor le fog lassulni a béremelkedések üteme is, és az kihívások elé állítja nemcsak a munkaerőpiacot, hanem az összes nagy ellátórendszerünket is" - mondta a jegybank igazgatója.

Erre reagálva Balásy Zsolt a Hold Alapkezelő elemzője arra figyelmeztetett, hogy a gazdasági konjunktúrához hasonlóan a bérek emelkedése sem lehet töretlen. A folyamatok alakulásában pedig szerinte nagy szerepe lesz annak, hogy a globális gazdaság mikor és miként fékez

"Kilenc éve van gazdasági növekedés az Egyesült Államokban, ez a leghosszabb ciklus, amit valaha mértek, egyszer véget kell érnie, vagy legalábbis jönnie kell egy szünetnek. A gazdaságot lassító tényezők a magyar munkaerőpiacra is hatással lesznek. Egy lassuló globális gazdaságban lehet, hogy egyre jobb pozíciót vívunk ki, de ha az egész torta csökken, akkor ez is kevés ahhoz, hogy javuljon a helyzet" - mondta az elemző.

A magazin eddigi témáiról itt olvashat. A korábbi adásokat meg is hallgathatja, vagy akár meg is nézheti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×