Egyre elterjedtebbek a világban a virtuális pénzek, amelyek csak a digitális térben léteznek, miközben működésük központilag nem szabályozott – erre hívta fel a figyelmet a magyar pénzmosás elleni iroda.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal kötelékében működő egységnél a Magyar Időknek rámutattak: a virtuális fizetőeszközök kapcsán felmerülhet súlyos bűncselekmények kockázata is, mégpedig amiatt, mert a virtuális pénzeknél könnyűszerrel elkerülhető a részt vevő szereplők azonosítása.
Így pillanatnyilag nem tudható, hogy egy-egy ilyen elszámolás legális vagy illegális ügyletet takar, s rendkívül nehéz annak megállapítása, hogy bűncselekmény áll-e a tranzakció háttérében.
A nemzetközi tapasztalatok szerint a virtuális fizetőeszközöket a kábítószer- és fegyverkereskedelem szereplői, a zsarolóvírusok szétküldői és a terroristákat finanszírozó résztvevők is felfedezték maguknak. Ezek mellett azonban megjelent a piramisjáték is.
A magyar pénzmosás elleni egységhez tavaly nagyjából egy tucat olyan bejelentés futott be, amelyben az efféle fizetőeszközök valamilyen módon szerepeltek.