eur:
411.29
usd:
393.03
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Áldását adhatja az EU az Északi Áramlat bővítésére

Áldását adhatja az EU az Északi Áramlat bővítésére

Még az ősszel áldását adhatja az Európai Bizottság az Oroszország és Németország között a Balti-tengeren át húzódó Északi Áramlat gázvezeték bővítésére. A Gazprom cserébe versenyképes áron biztosítja a gázt a közép- és kelet-európai piacokon - írta a Magyar Nemzet.

A bizottságnak ugyan politikai értelemben nem tetszik az Északi Áramlat 2, ám mivel az uniós szabályozás hatálya nem terjed ki a vezeték tengeri szakaszára,

nincs jogi alapja az építkezés megakadályozására

– derül ki a dán Politiken birtokába került levélből. A lap megtudta azt is, a bizottság engedélyt kér az Európai Uniótól arra, hogy megkezdhesse a tárgyalásokat Moszkvával az évi 55 milliárd köbméter kapacitású újabb két csővezeték építéséről.

A terv azonban megosztja az EU tagországait.

A németekkel az élen az úgynevezett régi Európa országai támogatják, míg a lengyelek vezetésével a közép-európaiak, a baltiak és a balkáni tagok ellenzik. A bővítés megvalósulása Ukrajnát érinti a legrosszabbul, hiszen az orosz Gazprom így akár az ország megkerülésével is biztosíthatja az európai exportot.

Ez nemcsak Ukrajna geopolitikai súlyának csökkenésével járna, hanem a tranzitdíjak megszűnése évi kétmilliárd dolláros kiesést is jelentene Kijevnek. Mindezek fényében nem meglepő, hogy az ukrán Naftohaz az Európai Bíróságon támadta meg a bizottság azon döntését, amellyel Brüsszel még tavaly év végén hozzájárult az Északi Áramlaton és az Opal vezetéken Nyugat-Európába érkező gáz mennyiségének növeléséhez.

Áldását adhatja az EU az Északi Áramlat bővítésére

A bizottság arra hivatkozva indította el korábban a trösztellenes vizsgálatot, hogy a Gazprom visszaél monopolhelyzetével Közép- és Kelet-Európában, s a politikai kapcsolatok állásától függően egyes esetekben akár 40 százalékkal is magasabb árat szab meg, mint például Németországnak.

A Gazprom e szerződések kormányközi jellegére hivatkozott, s nem tartotta illetékesnek a kérdésben az EU-t,

de évekig tartó tárgyalások után végül közeledtek az álláspontok.

Mindkét fél engedett, így a megszületett alku értelmében

a Gazprom a jövőben piaci árat alkalmaz Közép- és Kelet-Európában,

nem akadályozza az általa szállított gázzal a szabad kereskedést, így a reexportot, s általában véve lemond a régióban eddig meglévő, a gáz elosztását és szállítását érintő infrastruktúrákra vonatkozó privilégiumairól.

Az EU ugyanakkor úgymond megbocsátja a múltbéli „bűnöket”,

és pénzbírságot csak a kötelezettségvállalás jövőbeli megsértéséért szab ki. Ennek mértéke a Gazprom egész világot érintő éves forgalmának – ez 2015-ben 82,9 milliárd euró volt – 10 százaléka lesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×