Tavaly országos átlagban 175.009 forint volt az átlagos nettó kereset, ami 7,8 százalékkal magasabb a 2015. évinél. A megugrás mögött több tényező húzódik meg, kezdve a minimálbér és garantált bérminimum 5,7 százalékos emelésétől, a személyi jövedelemadó 15 százalékra történő csökkentésén át az egyes ágazatokban adott kiegészítő pótlékokig és bérrendezésekig.
Megyék szerint is a bérek széles skálán szóródnak. Míg ugyanis a fővárosban átlagosan 226.030 forintot vihetett haza egy dolgozó tavaly, addig ez a legalacsonyabb mutatóval rendelkező Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 118.420 forint.
A differencia 90,9 százalékos,
aminél nagyobbra még egyszer nem volt példa, sem éves átlagban, sem pedig negyedéves részadatok tekintetében - írta az mfor.hu.
2012-ben a legnagyobb, fővárosi átlagbér még "csak" 72 százalékkal volt magasabb a legalacsonyabb, Szabolcs megyeinél, aztán erről a szintről 2014-ben és 2015-ben ugrott jelentős mértékűt a különbség, most meghaladva a 90 százalékot is.
Reálértéken volt emelkedés
Miután összegszerűen jelentős mértékben emelkedtek a fizetések országszerte, amivel szemben rendkívül alacsony, 0,4 százalékos éves infláció állt, a fizetések reálértéke is szignifikánsan nőtt. A fővárosban ez 7,6, Szabolcs megyében pedig 5,7 százalékos reálszintű emelkedés az eredmény, utóbbi a legalacsonyabbnak számít.