Infostart.hu
eur:
354
usd:
310.31
bux:
138462.06
2026. június 23. kedd Zoltán

Oszkó: A politika is ludas a válság kialakulásában

Az állam maradjon a szabályozói szerepnél, és ne akarja a tulajdonosi szerepét is növelni, mert csak így képes a feladatait sikeresen ellátni - írta a Világgazdaság című lapban a pénzügyminiszter. Oszkó Péter szerint a válság kialakulásért nem lehet csak a pénzügyi szférát okolni, politikai érdek is kapcsolódott ahhoz, hogy a lakosság életszínvonalának emelés ilyen mértékű eladósodással járjon.

Közgazdasági paradigmák harca címmel írt jegyzetet a pénzügyminiszter a Világgazdaság című gazdasági napilapban. Oszkó Péter azt fejtegette, hogy a hitelből finanszírozott gazdasági teljesítmény növelésében az állam és a versenyszféra éppúgy érdekelt volt.

A tárcavezető szerint nemcsak egyedi pénzügyi, hanem általános politikai érdekek kapcsolódtak a lakosság életminőségének növekedéséhez, akár azon az áron is, hogy az emberek kezelhetetlen méretű és egyre kevésbé megtérülő adósságokat halmozzanak fel.

A politika is ludas

Oszkó Péter írásában leszögezte: a válság, és az adósságok hatalmasra duzzadásának oka nemcsak a pénzügyi szektor mohósága, az állam, a politika is felelős érte. Elég csak arra gondolni, az állam hogyan támogatta az adósságállomány növekedését, ennek a pénzügyi modellnek az elterjedését, és élvezte is ennek kétes értékű politikai hozadékát.

Mindazonáltal a pénzügyminiszter hangsúlyozta: az állami újraelosztás mértéke semmilyen szerepet sem játszott ezekben a folyamatokban, teljesen mindegy, hogy a jövedelem mekkora része került az államkasszába, mindegyik megérezte a válságot.

Hosszú távon gondolkodni

Oszkó Péter azt írta: a hibák kiküszöbölésében nem segít az, hogy az állam megrendelőként, vagy tulajdonosként egyre jobban beleavatkozik a gazdasági folyamatokba, mert ezzel csak rövid távú sikereket érhet el, a gazdasági visszaesést csak rövid távon tompíthatja, ráadásul ez a gazdaságpolitika konzerválhatja a meglévő problémákat.

A miniszter szerint változtatni kell az állami szerepvállaláson, mégpedig úgy, hogy a szabályozói és tulajdonosi érdek ne keveredjen, mert csak az kecsegtet tartós sikerrel - vagyis az államnak tehát nem szabad a tulajdonosi szerepét is szélesíteni, amikor szabályozói minőségében lép fel. Nem keverhető össze a piac, a vállalkozások és az állam döntései és szerepe - fűzte hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Egyre több jele van annak, hogy Belarusz arra készül, hogy belépjen az ukrajnai háborúba Oroszország oldalán, egy 30 oldalas dokumentumban hívja fel a figyelmet erre a fehérorosz ellenzék. Az írás összesen nyolc olyan jelet sorol fel, amelyek a belépést valószínűsítik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ultimátumot adott Belarusznak, hogy távolítsák el területükről az orosz dróntámadásokat segítő kommunikációs eszközeiket. A Kreml most azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hamarosan találkozik, hogy megvitassák az ultimátumot. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×