Infostart.hu
eur:
352.42
usd:
308.38
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Balmazújváros, 2020. január 13.Rétisasok (Haliaeetus albicilla) a Hortobágyon Balmazújváros közelében 2020. január 10-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Elképesztő mennyiségben nőtt a ragadozómadarak száma a Kárpát-medencében

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a nemzetipark-igazgatóságokkal együttműködve januárban már 23. alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálását. A felméréshez a környező országok szakemberei is csatlakoztak, és több mint 23 ezer ragadozó madarat figyeltek meg a Pannon régióban – nyilatkozta az InfoRádióban Orbán Zoltán, az egyesület szóvivője.

A több mint hatszáz magyar, szlovák, szerb és román madártani szakember az egy időben végzett megfigyelések miatt „sasszinkronnak” nevezett számláláson a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét felmérte, így a lehető legpontosabb képet adták a ragadozómadár-fajokról és ezek egyedszámáról.

Arra voltak kíváncsiak, hogy a téli időszakban hogyan alakul Magyarország, illetve a Kárpát-medence áttelelőhelyeiknek látogatottsága.

„Évtizedek óta azt tapasztaljuk, hogy több a sas Magyarországon” – mondta az InfoRádióban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője, Orbán Zoltán ismertette, hogy . 40-50 évvel ezelőtt egy sasszinkron alkalmával nagyjából öt-hat parlagi sast jegyezhettek volna fel, míg most több mint 800 példányt. Rétisasból mintegy tíz darabot rögzítettek volna az 1980-as években az egész országból, most 1102 ragadozómadarat láttak ebből a fajból.

Nem az egész téli időszakban zajlott a sasleltár.

„Január második hétvégéjén péntektől vasárnapig dolgoztak a szakemberek az országban, 22 ezer négyzetkilométert fésültek át, ami az ország területének több mint 20 százaléka” – mondta a szóvivő.

Az összesítésből kiderült, hogy 17 ragadozó madárfaj tartózkodik telente Magyarországon: sasból legalább 4, míg sólyomból is legalább 3 különböző fajt jegyezhettek fel.

A Madártani Egyesület munkatársai, önkéntesei, és a nemzeti parkok természetvédelmi őrszolgálatának a tagjai is kémlelték az eget és a fészkeket a négynapos időszakban. Összesen 635 szakember vett részt a leltárban Magyarországról, Szlovákiából, Szerbiából és Romániából.

„Több mint 23 ezer ragadozó madarat sikerült megfigyelni a Pannon régióban. Ezek közül 2552 volt sas, 320 sólyom, összességében 17 ragadozómadár-fajt találtak”

– tudatta az egyesület szóvivője.

Magyarországon 1102 rétisast, 832 parlagi sast, 3 szirti sast és 5 fekete sast ismertek fel. A sólymok közül, Turulmadarunkból, a kerecsensólyomból 98, vándorsólyomból 48 példányt rögzítettek. Az északi területről a Kárpát-medencébe érkező kis sólyomból – ezek az állatok megközelítőleg a finn területekről érkeznek énekesmadár csapatokat követve – 45 darabot számoltak. A Kárpát-medencei kitekintésben a parlagi sasok száma meghaladta az ezret – összegzett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Magyar Péter beszélt a leendő köztársasági elnökről, az alkotmányozásról és a vagyonvisszaszerzésről

Magyar Péter beszélt a leendő köztársasági elnökről, az alkotmányozásról és a vagyonvisszaszerzésről

A Tisza-kormány kezdeményezi Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatásának megszüntetését, az alaptörvény-módosítás egy nagyobb intézményi csomag része, amely érinti az Alkotmánybíróságot, a Kúria elnökét és a képviselői mandátumok korlátozását is – ismertette Magyar Péter miniszterelnök a 444-nek adott interjújában. Magyar arról is beszélt, hogy szeptembertől átfogó alkotmányozási folyamat indulna, amelyben a közvetlen államfőválasztás is szóba kerülhet. A kormányfő emellett ismertette a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatallal kapcsolatos terveit, amely európai szinten is az egyik legerősebb korrupcióellenes szervként működne, a kormánytól függetlenül, az Országgyűlésnek beszámolva.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×