eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Már a Covid-gyorsteszt sem a régi

Hozzászoktunk a vírushoz, korábban reagálunk és tesztelünk, de vannak más új tudások - és régiek - is.

"Szó sincs arról, hogy a tesztek hatékonysága csökkent volna, inkább arról van szó jelen esetben, hogy az immunrendszerünk SARS-CoV-2-re adott válasza alapvetően jobb, ami az esetek többségében korai teszteléshez vezet - mondta Michael Mina immunológus és epidemiológus.

Az eMed tudományos vezetője hozzátette, hogy a védőoltásoknak, valamint a fertőzéseknek köszönhetően a legtöbb ember már immunológiailag képzetté vált, ami szintén lehetővé teszi a vírus gyorsabb felismerését.

Ez a fokozott immunitás a fertőzést követő napokban - a Mina által prodromális fázisnak nevezett időszakban - olyan korai tüneteket okozhat, mint az orrdugulás és a láz. Ez a fázis megelőzi a kifejlett tüneteket, és a szükségesnél hamarabb vezethet teszteléshez - írja a Portfolio.

Elmondta azt is, hogy sokan a tünetek megjelenését követő 24-48 órán belül végeznek teszteket, holott valójában hosszabb időbe telik, amíg a vírus kellőképpen elszaporodik az orrban.

A szakember azt javasolja, hogy a kezdeti immunválasz után még egy-két napot várjanak a megerősítő gyors antigén teszt elvégzésével.

A vizsgálat érzékenységének fokozása érdekében Mina azt javasolja, hogy a vírusszintek helyek közötti változékonysága miatt a torokból és a szájból is vegyenek mintát. Azt is megemlíti, hogy bár a megfertőződést követően a folyamatos negatív tesztek a fertőzés elkerülésére vagy hibás technikára utalhatnak, de ez jelentheti azt is, hogy a vírusszámok a gyorsteszteken nem érik el a kimutatható küszöbértéket.

Végezetül Mina azt tanácsolja, hogy a betegek pozitív teszteredmény nélkül is fontolják meg az olyan kezelési lehetőségeket, mint például a Paxlovid, különösen, ha a fertőzést követően gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×