Infostart.hu
eur:
355.98
usd:
313.79
bux:
139046.35
2026. június 24. szerda Iván
iratok papírok dokumentumok
Nyitókép: Pixabay

Öt országgyűlési vizsgálóbizottság lenne, nagy szigorral

A jövőben két évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntetendő az, aki akadályozza az országgyűlési vizsgálóbizottság munkáját. Az erről szóló törvényjavaslatot a Tisza Párt két képviselője szerdán nyújtotta be az Országgyűlésnek.

Melléthei-Barna Mártonnak és Hantosi Istvánnak az Országgyűlés vizsgálóbizottságai munkájának hatékonyabbá tételéről szóló javaslata alapján egymillió forintos pénzbírság is kiszabható lenne arra, illetve elővezethető lenne az, aki nem jelenik meg egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt.

A törvényjavaslat kiegészíti a büntető törvénykönyvet azzal, hogy

vétségnek minősíti az országgyűlési vizsgálóbizottság munkájának akadályozását, bünteti azt, ha valaki a testület előtt szándékosan valótlan nyilatkozatot tesz, valótlan adatot szolgáltat.

A vizsgálóbizottság munkája akadályozásának minősített esete, így három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha a távolmaradás, a valótlan nyilatkozat bűncselekmény elkövetését szolgálja, vagy annak leplezésére irányul.

Az indítvány szerint annak, aki nem jelenik meg egy bizottság előtt, százezer forint bírságot kell fizetnie az első mulasztás alkalmával, amely a második esetben már egymillió forintra emelkedik. A bírságot a vizsgálóbizottság nevében a testület elnöke, ha az érintett parlamenti képviselő, akkor a házelnök szabja ki. A harmadik mulasztás alkalmával a bírság ismét egymillió forint, és a vizsgálóbizottság elnöke elrendelheti az együttműködésre kötelezett személy elővezetését, amit a rendőrség hajt végre. Képviselővel szemben elővezetés nem rendelhető el. Az érintett felülvizsgálati kérelmet nyújthat be a Kúriához.

Bujdosó Andrea, a Tisza Párt frakcióvezetője és 49 tiszás képviselő rögtön öt parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte:

  • A Gyermekvédelem Rendszerszintű Válságát Feltáró Vizsgálóbizottság;
  • A Kegyelmi Botrány Felelőseit Feltáró Vizsgálóbizottság;
  • A Spontán Privatizációt és a Közvagyon Elvesztését Feltáró Vizsgálóbizottság;
  • Az MNB Működésével Kapcsolatos Visszaéléseit Feltáró Vizsgálóbizottság;
  • A Végrehajtási Visszaéléseket Feltáró Vizsgálóbizottság.

A javaslat általános indoklásában úgy fogalmaz, hogy az Országgyűlés ellenőrző funkciója a modern parlamentáris demokrácia egyik legfontosabb alkotmányos garanciája. A parlament vizsgálóbizottságai révén „feltárja a közéletet, a közpénzek felhasználását, az állami szervek működését vagy egyes kiemelt társadalmi jelentőségű ügyeket érintő tényeket és összefüggéseket”.

Magyar Péter miniszterelnök a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy nemcsak hogy nyilvánosságra hozzák a kegyelmi ügy dokumentumait, hanem parlamenti vizsgálóbizottságot is felállítanak, és azt ígérte, hogy kötelezővé teszik a bizottság előtti megjelenést. Ha pedig valaki nem megy el, akkor először olyan jelentős bírságot kaphat, „amit még Hatvanpusztán is megéreznek az emberek”, ha pedig ezután sem jelenik meg, akkor a rendőrség fogja elővezetni. Magyar azt is előírná, hogy kötelező legyen igazat mondani, és a hamis tanúzást ugyanolyan szankciókkal büntessék, mint a bírósági eljárásokban.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Bendarzsevszkij Anton: az orosz lakosság jó része most érezte meg, hogy országa pusztító háborút vív

Ukrajna új generációs drónjai egyre komolyabb károkat okoznak az orosz hadseregnek, a napokban kulcsfontosságú üzemanyag bázisokat, energetikai létesítményeket ért támadás. Az orosz-ukrán háború aktualitásairól Bendarzsevszkij Antont, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját, a posztszovjet térség szakértőjét kérdezte az InfoRádió.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

Tisza-kormány: napirenden az ügynökakták megnyitása, folytatódik a Fidesz-közeli média leépítése

A kormány benyújtotta az ügynökakták megnyitását és a méltányossági gyógyszertámogatások rendszerének átalakítását célzó törvényjavaslatokat, amelyeket jövő héten már meg is tárgyalhat a parlament egy újabb rendkívüli ülés keretében. Eközben szállingóznak a hírek a Fideszhez köthető médiánál történő elbocsátásokról, a Mandinernél 60 embert bocsátottak el, valamint a soproni fideszes önkormányzat hetilapja is megszűnik. A nyilvánosságot emellett a "Tisztítótűz-művelet" köti le, amelynek egyik legnagyobb port kavaró eleme a képviselői mandátum 12 éves korlátozása lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×