Infostart.hu
eur:
353.41
usd:
309.1
bux:
138337.32
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Tavaszig biztosan van elég gáz a magyar tározókban

A gáztartalék az ország ellátásához még mintegy 75 téli napra elegendő lenne, azaz már a mostani készlettel is márciusig megoldható sok százezer otthon fűtése – tudta meg a Mandiner. A hazai gáztárolók töltöttsége 57 százalékos, lényegében megegyezik az uniós átlagos szinttel.

Súlyos mínuszokkal néz szembe az ország a következő napokban, az extrém hideg miatt pedig már a vörös kód riasztást is kiadták, akár mínusz 20 fok is előfordulhat. A Mandiner kérdésekkel fordult az Energiaügyi Minisztériumhoz, hogy megtudják, pontosan hány napra elegendő készlet maradt a gáztárolókban.

A minisztérium Kommunikációs Főosztálya válaszában úgy fogalmazott: „a hazai fogyasztók biztonságát kiszolgálását a betárolt készletek mellett a folyamatos importszállítások és az egyre növekvő belföldi kitermelés is garantálják. A magyar családok nagy biztonsággal fűthetik otthonaikat a kemény télben is, miközben a rezsicsökkentésnek köszönhetően változatlanul Európa legalacsonyabb áram- és gázárait fizetik.”

A hazai gáztárolók töltöttsége 57 százalékos, lényegében megegyezik az uniós átlagos szinttel.

Ez a legfrissebb adatok szerint ugyanis 58 százalékon áll. A legkisebb tárolt mennyiséggel Horvátország rendelkezik, ott mindössze 35 százalékon állnak a tárolók. 50 százalék alatt van még Dániában, Lettországban és Hollandiában a gázkészlet. 50 százalék körüli szinten áll Németország és Franciaország, Románia 70, Lengyelország 80 százalék körül áll.

Az elérhető készletmennyiség 3,7 milliárd köbméter, negyedével haladja meg az elmúlt időszak éves lakossági felhasználását. A fogyasztásarányos töltöttség 42 százalékos, ez az arány az egyik legmagasabb a kontinensen, a 19 százalékos uniós középérték több mint duplája.

A rendelkezésre álló tartalék az ország ellátásához még mintegy 75 téli napra elegendő lenne. Azaz már a mostani készlettel is márciusig megoldható sok százezer otthon fűtése.

Persze sokan más módokkal, árammal, vagy tűzifával fűtenek, de Magyarországon még mindig a gáz a legelterjedtebb fűtőanyag.

A fogyasztási mennyiség fenntartását az is nagyban segíti, hogy

a magyar családok és vállalkozások elkezdtek spórolni a gázzal.

A 2021-ben még 11 milliárd köbméter feletti (a lakosság esetében több mint 4 milliárd köbméteres) éves gázfelhasználás az elmúlt években a kormányzati intézkedések és a tudatosabb fogyasztói magatartás miatt 8,5 milliárd köbméterre (a háztartásoknál 3 milliárd köbméterre) csökkent.

„Jelentős tartalékok vannak tehát a rendszerben, a jellemzően föld alatt futó gázvezetékek ráadásul kevésbé kitettek az időjárási hatásoknak. De az árammal fűtőknek sincs okuk aggodalomra: az elosztók megerősített diszpécserszolgálatokkal, 24 órás készenlétben lévő szerelőcsapatokkal gondoskodnak az esetleges hibák gyors elhárításáról” – húzta alá a tárca.

Címlapról ajánljuk

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Nagy a bizonytalanság a tőzsdéken, zuhanás Ázsiában - Mire lehet számítani?

Nagy a bizonytalanság a tőzsdéken, zuhanás Ázsiában - Mire lehet számítani?

A befektetők egyszerre figyelik az amerikai kamatpályával kapcsolatos várakozásokat, az olajár mozgását és az iráni helyzet körüli bizonytalanságot. Az olajárak ma emelkedni kezdtek azt követően, hogy az Egyesült Államok felmentést adott az Iránnal szembeni szankciók alól. A befektetők közben azzal is számolnak, hogy a Federal Reserve az év későbbi részében a korábban vártnál agresszívebb lépéseket tehet az infláció megfékezése érdekében. Nagy esést láthattunk ma az ázsiai tőzsdéken, az előzetes adatok alapján Európában is rossz hangulatban indulhat a nap. Gazfasági adatok tekintetében a hangsúly a beszerzésimenedzser-indexeken (PMI) lesz ma, Franciaországból, Németországból, az euróövezet egészéből és az Egyesült Királyságból is érkeznek az S&P Global júniusi előzetes adatai.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×