Mukics Dániel tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az InfoRádióban arról beszélt, hogyan ne gyújtsuk fel a lakásunkat advent idején, a koszorúkötés és gyertyagyújtás idején.
"Vasárnap már meggyújtjuk az adventi koszorún az első gyertyát, és annak érdekében, hogy ne végződjön tragédiával az advent, a karácsony, néhány apróságra nem árt odafigyelni. Teljesen mindegy, hogy az adventi koszorút mi magunk készítjük el vagy virágárusnál vásároljuk meg, a legfontosabb kelléke a koszorúnak a gyertya alatt elhelyezendő, picurka tűzálló alátét, egy gyertyatüske, amelynek tálcája szélesebb a gyertyánál" – hívta fel a figyelmet.
Ez azért nagyon fontos, mert ha leég a gyertya, ez az alátét fogja megakadályozni, hogy a tűz továbbterjedjen a koszorúra. "Mert ha ég a koszorú, akkor másodpercek kérdése, és ég az asztal, onnantól pedig már az egész szoba" – mutatott rá.
Elmondása szerint 50-60 közé tehető az adventi koszorú miatti lakástüzek száma évente. Ezek között van kisebb is, nagyobb is, van, amikor a teljes lakás kiég, van, amikor csak egy négyzetméteres a tűz. "De ha csak egy négyzetméteres a tűz, akkor is annyira kormozódnak a falak, hogy biztosan azt a szobát újra kell festeni. Én úgy gondolom, hogy karácsony előtt senkinek nem hiányzik egy ilyen kiadás, úgyhogy fogadjuk meg a tanácsot!" – mondta.
A karácsonyfát is már egyre divatosabb november végén, december elején felállítani, ezek a fák viszont hamar kiszáradnak a fűtött lakásban, és ha egy ponton meggyulladnak, 10 másodperc sem kell a lángba borulásukhoz.
"Annak érdekében, hogy késleltessük a fának a kiszáradását, én azt javaslom, hogy miután megvásároltuk, és még nem díszítjük fel, akkor egy vödör vízben tároljuk.
Ha pedig feldíszítjük és már hamarabb felállítjuk, akkor lehet kapni olyan fenyőtalpakat, amelyeknél vízben áll a fa, így nem tud olyan hamar kiszáradni, sokkal magasabb lesz a víztartalma, sokkal nehezebben tud meggyulladni" – sorolta.
A díszítéssel kapcsolatban is fontos javaslatai vannak: gyertyákat, csillagszórókat semmi esetre se tegyünk rá, a régi fényfüzéreket pedig kerüljük, ezek ugyanis nagyon könnyen felhevülnek, és a fűtött szobában ugyancsak gyorsan meggyullad a kiszáradt fa. Csillagszórót pedig azért nem érdemes akasztani, mert ezek 1000-1600 fokon égnek, a kipattanó szikrák pedig meggyújtanak bármit.
Továbbá: a fának mindentől érdemes legalább másfél méter távolságban lennie, így akár tűz, akár dőlés nem okoz majd akkora bajt.
Ha pedig már gyulladás van, ott lehet a tűzoltókészülék, de Mukics Dániel tapasztalatai szerint kevés háztartásban fordul elő, pedig viszonylag kis, néhány ezer forintos kiadás egy ABC jelölésű készülék, és mindenféle háztartási tűz oltható a segítségével. Van 6 kilós és 2 kilós is, időseknek érdemes kisebbet venni, azt könnyebben elbírják. Aztán pedig mindig legyen szem előtt, nem a szekrény mélyén.
"Ha tüzet tapasztalunk az otthonunkban, akkor a legfontosabb, hogy
mindig háttal legyen a kijárat,
úgy kezdjük el oltani. Álljunk meg egy-másfél méter távolságban a tűztől, húzzuk ki a biztosítószeget, irányítsuk rá a tűzoltókészülék szórófejét a tűzre, és
ne folyamatosan nyomjuk a nyomókarját a tűzoltó készüléknek, mert akkor 10-15 másodperc alatt kiürül, hanem szakaszosan pufogtassuk csak,
és így próbáljuk meg eloltani a tüzet. Azért fontos, hogy hátunk mögött legyen a kijárat, mert ha nem sikerül az oltás, akkor még ki tudjunk menekülni. Akár sikerül az oltás, akár nem, hívjuk a 112-es segélyhívó számot" – sorolt még fontos tudnivalókat.
Azt is javasolja, hogy vegyünk füstérzékelőt otthonra, ha lehet, a konyhába, a hálóba és a nappaliba is. Van már olyan érzékelő, amely wifin keresztül a mobilunkon értesít.
Alvás közben pedig kapcsoljuk le a karácsonyi fényeket – tanácsolja még Mukics Dániel –, mert nincs szörnyűbb látvány egy kiégett otthonnál, és "teljesen felesleges, hogy bedugva legyen a fényfüzér, az égősor, a karácsonyi díszkivilágítás".