eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió stúdiójában 2018. november 23-án.
Nyitókép: MTI/Balazs Mohai

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".

Ismét hosszú interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak Orbán Viktor miniszterelnök. (A teljes interjút ITT hallhatja, a Híradó.hu oldalán.)

Békeköltségvetés 2025

Először a parlamentnek benyújtott 2025-ös költségvetési tervezetről szólt annak fényében, hogy jelenleg az ipari és építőipari számok sem állnak jól.

"A tervek megvalósulásához az kell, hogy vége legyen a háborúnak. A magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból származnak" - szögezte le Orbán Viktor, külön kiemelve a szankciókat, az e miatti energiaár-emelkedést és az e miatti inflációs megugrást. "Jött egy védekező testtartás, mert mi a fészkes fenét csinálna az ember egy háborúban, mint védekezik" - tette hozzá, "átalakult a hangulat".

Ha ennek nem lehet véget vetni, szerinte nem tér vissza a lélek, az életerő, a jövőtervezés a gazdaságba, hiába néznek ki a pénzügyi tervek jól.

"Ahhoz, hogy sikeresek legyünk újra, véget kell vetni a háborúnak" - nyomatékosította keresztényként is.

A háború humanitárius szempontból és gazdaságilag egyaránt rossz, "Isten csapása".

Ebben a helyzetben "kellett egy főszereplő", aki elhozhatja a békét, ebből a szempontból kulcsfontosságú volt szerinte az amerikai elnökválasztás eredménye, erre alapozva dolgozták ki a "békeköltségvetést".

Alappillérek

A költségvetés új gazdaságpolitikának is a költségvetése, perspektívát biztosít, a legkisebbekre összpontosít, a kisvállalkozásokra és a családokra.

A pillérek:

  • béremelkedési program (három éves végcél: 1000 eurós minimálbér, 1 millió forintos átlagbér)
  • lakhatási támogatás (150 ezer forintig adhat adókedvezménnyel a munkáltató segítséget béren kívüli juttatásként)
  • kisvállalkozásokat támogató programcsomag (Demján Sándor program, tőkejuttatás).
"Nagyszerű lehet a következő évünk, és akkor a munkáshitelről még nem is beszéltem, ami érzelmileg sokunkhoz a legközelebb áll a kormányban"

- mondta még a gyerekvállalás esetén leírható 4 milliós kölcsönről.

A békepártiak hajója szélcsendben áll

Szerinte egész idáig vitte a szél a békepártiak hajóját, most, a választás után szélcsend van, a békepárti amerikai elnökjelölt győzött, "és most várjuk a békét".

"Az alkotmányos rendszerüknek van ez a furcsasága, hogy mi történik az új elnök hivatalba lépéséig, aki békepárti, jelenleg viszont háborúpárti elnök van hivatalban" - húzta alá Orbán Viktor.

Szerinte izgalmas és komplikált két hónap előtt állunk, közben viszont dolgozni kell azon, hogy "Brüsszelben érjünk el változást", mivel az EU tagjai vagyunk, hogy "nehogy véletlenül az a gondolat szökkenjen szárba, hogy az amerikaiak nélkül is folytatni tudjuk ezt a háborút".

Diplomáciai csúcs

Hogy mikor és milyen eredményei lehetnek a múlt héten Budapesten elfogadott uniós versenyképességi paktumnak, arról azt mondta, 15 százalékos uniós növekedéssel párhuzamosan 65 százalékos növekedést produkált az Egyesült Államok, egyetlen évtized alatt.

"Az európai gazdaságpolitikát mégiscsak valaki irányítja, ott ül Brüsszelben 30 ezer bürokrata, születnek döntések, ezek nyilvánvalóan rossz döntések voltak, ha nem így lett volna, ott lennénk, ahol az amerikaiak. Nyilvánvalóan elrontották ezt az 5-10 évet. Mi elég jól megúsztuk, mi sokkal kevésbé estünk ki a fejlődés üteméből, a nálunk gazdagabb országoknak szörnyű éveik voltak az elmúlt időszakban, mert ott nincs rezsicsökkentés, az energiaárak felzabálták a termelés egy részét, önmagukhoz képest ott mindenki panaszkodik" - fejtegette.

Orbán VIktor kijelentette: nincs idő, a francia elnök szerint is 2-3 év alatt "meghal" az uniós gazdaság, és ha Brüsszelen nem lehet átvinni bizonyos döntéseket, "kalap, kabát, bezárhat a bolt".

Szerinte fájdalmas lesz azoknak, akik a szankciók mellett érveltek, de "nem egyszerű politikai küzdelem ez".

Másik nagy bajként említette a túlzott bürokráciát.

"A rebellió híve vagyok, nyíltan és egyenesen, a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás, szöges ellentétben áll azzal, amit Brüsszel gondol"

- összegzett Orbán Viktor.

Kijelentette, nem a magyaroké, hanem Mario Draghi volt olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank elnöke érdeme az, hogy ilyen egység alakult ki a budapesti EU-csúcson, mivel az EU felkérésére ő írt jelentést korábban a versenyképességről: "nem hanyatlás, zuhanás".

Ez a fogalmazvány szerinte már nem olyan, mint a francia udvari "igricnyelv", amelyen mindenki azon verseng, hogy ki tud szebbeket mondani.

"Döntéseket kell hozni, és azon az ösvényen tovább menni" - mondta.

Nemzeti konzultáció

Végül szólt a nemzeti konzultáció két értelméről:

  1. a brüsszeli csatákhoz kell "muníció", politikai érvekkel tudjanak harolni
  2. azok, akik hajlandóak elgondolkodni Magyarország jövőjéről, egymillió-másfél millió ember, kötélnek áll, és "biztosan beszél valaki mással legalább néhány szót".
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×