eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A második helyezett Lando Norris, a McLaren brit versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén a mogyoródi Hungaroringen 2023. július 23-án.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Nocsak! Akár restaurálható is lehetne a Herendi eltört F1-trófeája

Újragyártja a Herendi a Magyar Nagydíjon összetört Formula-1-es trófeát, pedig a restaurálás olcsóbb lenne - mondta az InfoRádió által kérdezett restaurátor-szakértő. Szabó Zsófia szerint ma már szinte bármilyen műtárgyat helyre lehet hozni, ráadásul a restaurálás sokszor a tárgy értékét is emeli.

"Amikor láttam a videót, ahogy a versenyző a hóna alatt vitte el az eltört trófeát, az volt az első gondolatom, hogy ez csak két darabban van, maximum háromban, ami egy ennyire frissen elkészült műtárgy esetében relatíve könnyen restaurálható a megfelelő anyagokkal és módszerekkel. A kerámiarestaurátor kollégák ezt bármikor meg tudnák csinálni úgy, hogy gyakorlatilag a restaurátoron és a megrendelőn kívül senki sem venné észre, hogy az el volt törve valaha is" - mondta Szabó Zsófia kőszobrász-restaurátor művész, műemléki restaurátor-szakértő az InfoRádióban azzal kapcsolatban, hogy a hírek szerint a Herendi újragyártja a Magyar Nagydíjon összetört Formula-1-es trófeát.

A restaurátor-szakértő szerint

tisztán anyagi értelemben sokszorosan jobban megérné az új trófea legyártása helyett a régi megjavítása.

Az, hogy a megsérült Magyar Nagydíj trófeája esetében mégis az új díj legyártása mellett született döntés, az feltehetően annak tudható be, hogy ez egy olyan kiemelt jelentőségű értéktárgy, aminek az önköltségi áron való újragyártása kifizetődik önmagában a trófea presztízse által jelentett hozzáadott marketingérték miatt - tette hozzá Szabó Zsófia.

A kőszobrász-restaurátor művész megemlítette még azt is, hogy a Formula-1-es trófea esetétől eltekintve, általában véve a nagyon nagy értékű tárgyak esetében az az általános, hogy a tulajdonosok kijavíttatják a megsérült műtárgyaikat.

"Sőt, bizonyos kultúrákban

a restaurálás még növeli is egy-egy műtárgy értékét.

Egész konkrétan a porcelánokat Japánban például kifejezetten úgy restaurálják, úgy állítják helyre hogy ez látványos legyen. Arany csíkokkal egészítik ki a törés helyét és ezzel plusz értéket adnak a tárgynak" - tette hozzá a restaurátor.

Hangsúlyozta ugyanakkor azt, hogy ma már az értékes műtárgyak többségét, tehát gyakorlatilag szinte mindent művészileg hitelesen helyre lehet hozni. Amikor egy hiteles restauráláshoz szükséges eredeti anyag esetleg nem elérhető akkor pedig a megfelelő engedélyezési eljárások lefolytatásával modern pótlóanyagok használatával is létrehozhatóak formailag hiteles restaurációk - mondta el az InfoRádióban Szabó Zsófia restaurátor szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×